Терзиев: За да решим проблема с качеството на въздуха, ще работим в тясно сътрудничество с академичната общност и неправителствения сектор
© Столична община
Това каза кметът на София Васил Терзиев при откриването на конференцията "Предизвикателства пред измерване на качеството на атмосферния въздух в София, в контекста на променящ се климат и география на столицата“. Конференцията е организирана от Столичната община и в нея вземат участие представители на научната общност, както и представители на неправителствения сектор, които имат отношение и опит по темите за въздуха и климата.
Общината ще задава директно на научната общност конкретни научно-изследователски и развойни задачи, за да си осигури висококачествена научна експертиза и консултация.
Това, което има ефект според столичния кмет, са дейности като миенето, почистването, косенето.
"Оказа се, че тези простички мерки, когато се изпълняват не само на хартия, а в действителност, в нужното количество и с нужното качество имат ефект“, посочи още той и припомни, че за втора година през зимния сезон се вкарва в действие нискоемисионната зона.
Столичната община полага усилия за намаляване на битовото отопление на твърди горива, подмяна на автопарка, продължават усилията градския транспорт да стане по – атрактивен.
"Голяма част от транспорта вече е електрифициран. Предстои да се подобри инфраструктурата, за да може обществения транспорт да става все по- привлекателен за хората и да имат желание да слязат от колите си“, допълни кметът Терзиев.
До края на този месец Столичната община ще преоснове Програмния съвет към основния стратегически общински документ – Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух. Ще бъде предложено обединение на двата съвета – Програмен и Научен, както и редукция на състава и формулиране на прозрачни правила за работа. Целта е в началото на новата година да има работещ орган, който да подпомага администрацията. Неговата първа задача ще бъде да консултира подготовката на техническо задание за разработване на нова Комплексна програма, почиваща на ясна научна основа с конкретна цел и фокусирани мерки.
В конференцията взеха участие проф. д-р Георги Вълчев, ректор на СУ "Св. Климент Охридски, и зам.-кметът с ресор “Зелена система, екология и земеползване" Надежда Бобчева. Изготвения от тях анализ на данните за качеството на въздуха в София представи екипът на TD Enviro. Доц. Стелиян Димитров от СУ говори за геопространствените предизвикателства при изследването на качеството на въздуха в София, а Ивайло Хлебаров от сдружение "За Земята" – за замърсяването с азотен диоксид в София и ролята на нискоемисионната зона за транспорт.
Доц. Илияна Найденова от ТУ – София и проф. Цвета Георгиева от НЦОЗА представиха разработената от тях методология за оценка на динамиката и състава на ФПЧ при изгаряне на въглища и биомаса. Доц. Ренета Димитрова от СУ говори за влиянието на качеството на въздуха върху човешкото здраве, а гл. ас. Симеон Матев от СУ направи презентация на тема "Градска климатология на София – нови данни от АИС". За опита на НИМХ в изследването на състава на атмосферен аерозол в градска среда говори доц. Елена Христова. Изготвеният от тях анализ на данните за качеството на въздуха в София представи екипа на TD Enviro.