Днес по време на дискусията в рамките на Net Zero Economy Forum 2024 разказах за нашата амбиция София да стане въглеродно неутрален и енергийно независим град до 2030 г. и какво сме свършили и по какво работим за да постигнем тази цел. Това заяви кметът на София Васил Терзиев в личния си профил във Facebook, предаде Sofia24.bg.

Ето какво каза още столичният кмет:

Имаме и ясен план по който работим. 

Управление на водата: Изграждаме нови водохранилища в планините и града, за да задържаме дъждовната вода и да осигурим напояване на парковете. Това ще помогне на София да се справя с все по-честите засушавания и наводнения и ще защити зеленината на града. Опазването на водния ресурс е една огромна и изключително важна тема, която ще заема все повече от нашето време и усилия.

Запазване и разширяване на зелената система: Засадихме над 2000 големи и 30 000 малки дървета, като продължаваме с проекти, които включват и гражданите. Работим с научни институции за въвеждане на устойчиви видове, които ще понасят климатичните промени и ще запазят зелените площи на града.

Трансформация на училищните дворове: Подготвяме пилотни проекти за превръщане на големите асфалтирани дворове в мини-паркове с дървета и зелени площи. Така училищата ще се превърнат в нови зелени оазиси за кварталите, където жителите могат да спортуват и да се събират.

Завършване на Зеления ринг на София: Зелените клинове на ринга се изграждат по протежение на реките и спомагат за завихряне на въздуха и естествено самопочистване, което ще ограничи CO₂ емисиите. Със Зеленият ринг ще създадем и условия за велосипедистите - една реална здравословна алтернатива на автомобилите и в крайна сметка ще намалее броя на колите по улиците.

По-устойчив градски транспорт: Разширяваме метрото, обновяваме автобусите и синхронизираме връзките между различните видове транспорт. Това ще направи обществения транспорт удобен и ще насърчи повече хора да го избират, за да намалим трафика и въглеродните емисии.

Енергийна ефективност – в домовете и обществените сгради: Работим по мащабна програма за енергийно обновяване на училищата, детските градини и административните сгради. В нея са включени и жилищните – модернизират се отоплителни системи, за да се гарантира по-висока енергийна ефективност и по-ниски сметки за домакинствата, както и значително по-малко вредни емисии за града. 

Паралелно трябва да работим и за модернизирането на топлофикационната система с възобновяеми източници, за да постигнем енергийна независимост.

Партньорство с бизнеса: Обмяната на опит и експертиза с бизнес сектора, особено в строителството, управлението на бизнес сградите, комуналните и транспортни услуги е ключово, за да приложим ефективни практики за намаляване на емисиите.

Напредваме по плана ни да направим София по-зелена и привлекателна, но ни предстои и още много работа. Не се съмнявам обаче, че ще постигнем тази си цел.