Васил Терзиев се срещна с представители на водещи асоциации от дигиталния сектор и обсъди с тях структурата, функциите и задачите на Дигиталния борд. От Столична община съобщиха, че в срещата участваха представители на Баском, Байт, АИБЕСТ, BESCO, ИКТ клъстер, както и заместник –кметовете с направление "Дигитализация“ Иван Гойчев и направление "Финанси“ Иван Василев.
По време на разговорите Васил Терзиев ги запозна с предизвикателствата, които стоят пред неговия екип, недоброто ниво на дигитализация в общината, което е установил, както и нуждата от привличане на експертна помощ. Кметът посочи и целите, които си поставя - да направи услугите за гражданите и бизнеса по-удобни и да подобри комуникацията и капацитета на работата на администрацията.
“Изключително много разчитам на хората от индустрията. Една от целите, които имат зам.-кметът по дигитализация Иван Гойчев и зам.-кметът по правните въпроси Никола Лютов е да включим максимално широк кръг от професионалисти в процеса и с тази енергия и капацитет, които има извън институцията, да придвижим по-бързо решаването на задачите, което ще е в полза на столичани", каза Терзиев.
Столичният кмет добави още, че най-големият фокус е върху това как да направят услугите удобни за гражданите. В момента всички услуги са разпилени на различни места и затрудняват хората. Когато бъдат достъпни през едно мобилно приложение, ще се улесни взаимодействието с общината и ще има по-голяма прозрачност за администрацията.
“Искам мобилното приложение да бъде надградено с всички услуги, които софиянци масово ползват. Това включва сигнали, жалби, проблеми в районите, услуги като плащане на данъци, изваждане на удостоверения и други документи", сподели Васил Терзиев.
Сред услугите за бизнеса, по които работи общината, е електронното разрешително за строеж. Чрез програмата "Пясъчник“ общината ще подкрепя реализирането на иновативни пилотни проекти и ще бъде първи клиент на стартиращи компании.
Третата цел, която екипът на Васил Терзиев си поставя, е дигитализацията на градската среда - картиране на общинската собственост, създаване на регистър и политики за използване на градски данни, единна платформа за достъп до градски данни, дигитален двойник на града и календар на ремонтните дейности. Всички тези данни, ще помогнат на общината и на отделните комунални дружества да синхронизират капиталовите си програми.
Гражданите ще имат възможността да научат какви нови сгради ще се строят в техните райони още преди да е излязло разрешението за строеж. Така на практика хората ще могат да участват в обсъжданията за развитието на кварталите. Кметът на София Васил Терзиев вече е разпоредил районните администрации да изпращат мотивирани предложения за строеж на всяка една бъдеща сграда и те ще се отразяват в системата.
За да работи по-ефективно администрацията, се предвижда създаването на нов мейл сървър за споделена работа в онлайн пространство, осъвременяване на финансови и деловодни системи, допълнителна киберзащита на районите и дигитализация на документите.
Това е втората среща между представителите на дигиталния сектор с екипа на кмета. Представителите на бизнеса благодариха за поканата и споделиха, че в предишния мандат е бил създаден Дигитален борд, но на практика той не е функционирал и изразиха готовност да подкрепят усилията на общината.