Пловдивският филиал на Техническия университет се включва във фестивала "Улица Станционна“ с атрактивни демонстрации и Ден на отворените врати в III-ти учебен корпус /сградата на бившия Френски девически колеж/ на ул. "Цанко Дюстабанов“ 8.

На 4 септември, от 11.30 в двора на учебното заведение, посетителите ще могат да се насладят на демонстрации на дронове, проектирани и управлявани от момчетата от "Дрон клуб Пловдив“. За любителите на физиката са подготвени атрактивни експерименти и опити от Ученическо-студентски клуб "Квант“, с научен ръководител Васил Базелков.

В 12.00 ч. започва денят на отворените врати в университета. Посетителите ще могат да разгледат високотехнологичните лаборатории в III-ти учебен корпусна ул.“Цанко Дюстабанов“, където се помещава Центърът за компетентност на висшето учебно заведение.

Обиколката включва уникаления за страната учебно-лабораторен аеродинамичен комплекс, предназначен за експериментални изследвания на аеродинамиката на летателни апарати и дронове, както и единствения в Пловдив 3D принтер за метал. Посетителите ще видят и образователна автомобилна лаборатория с DINO TEST, на който могат да се пресъздадат в реално време климатични показатели или особености на релефа. Там е ситуиран и мобилния робот-автомобил, 4Х4 с модул за дистанционно и автономно управление.

Отворени за посещение ще бъдат и лабораторията по "Интелигентни автоматизирани производствени системи“ – роботизирана система от последно поколение от 6 модула както и стенд системата с колаборативен робот, работещ заедно с човека, който го управлява.

На паркинга на III-ти учебен корпус посетителите ще могат да разгледат и учебния самолет МИГ21У, предоставен безвъзмездно от Министерство на отбраната с учебна цел, който се използва в обучението на студенти от специалност "Авиационна техника и технологии“.

Център за компетентност в Технически университет -София, филиал Пловдив е изграден по проект, финансиран от ОП “Наука и образование за интелигентен растеж“.

Безвъзмездна финансова помощ: 23 569 719 лева, от които 20 034 261 лв. европейско и 3 535 457 лв. национално съфинансиране. В проекта си партнират 7 научни и образователни институции.

Част от финансирането е използвано за основен ремонт на сградата на ул. “Цанко Дюстабанов“ 8. Архитектурното бижу, в което се е помещавал френския девически колеж "Свети Йосиф“ е построена през 1899 г. по проект на Георги Фингов и Вълко Вълкович. Сградата е важна част от архитектурното наследство в карето около улица "Иван Вазов“ и е паметник на културата от национално значение.

На 5 септември на откритата сцена на фестивала ще се качат студентите от "Клуб по роботика“ на Технически университет -София, Филиал Пловдив , които ще покажат последните си разработки. Сред най-атрактивните са битката със сумо-роботи и дисциплината "Следене на линия“.