На заседанието си утре, 6-и април, Столичният общински съвет ще приеме промени в Наредбата за обществения ред на територията на Столична община, с които се създават ясни правила срещу драскането по фасади, обекти и елементи на градското обзавеждане на територията на Столичната община. Докладът е на председателя на СОС Георги Георгиев, който прие като лична кауза почистването на града от безразборните драсканици, съвместно с главния архитект Здравко Здравков и общинските съветници Малина Едрева и арх. Ивайло Петков. Те предлагат както нови правила и санкции, така и регулярни обходи, проверки на терен, включително и съставяне на актове за установяване на административно нарушение от служители на Столичен инспекторат. Паралелно с това се въвеждат мерки за насърчаване на графити изкуството, чрез определяне на пространства и изграждане на стени за свободно изобразяване на графити на територията на София, съобщиха от Общината.

Създава се нов чл. 4а в Наредбата за обществения ред на територията на Столичната община:

Чл. 4а. (1) Забранява се драскането, рисуването и писането на думи, текстове, рисунки, графични изображения и каквито и да е други знаци на фасадите на сгради, сгради на религиозни храмове, паметници, паметни плочи, огради, декоративни стени и други обществени сгради, коридори, подлези, надлези и други елементи на градското обзавеждане, включително и превозните средства на обществения транспорт, както и на всяко друго, непредвидено за целта място.

Обхванат е максимално голям набор от действия: драскане, рисуване, писане на думи, текстове, рисунки, графични изображения и каквито и да е други знаци;

Максимално подробно са разписани и местата, където е забранено драскането, рисуването и писането:

- фасадите на сгради

- сгради на религиозни храмове

- паметници, паметни плочи

- огради, декоративни стени

- други обществени сгради

- коридори

- подлези, надлези и други елементи на градското обзавеждане

- превозните средства на обществения транспорт

- както и на всяко друго, непредвидено за целта място.

Естествено са предложени конкретни санкции за нарушаване на забраната за драскане, писане и рисуване: 

Чл. 16а. Който наруши забраната по чл. 4а, ал. 1 се наказва с глоба в размер от 100 до 2 000 лв.

Повишава се и контролът по спазване на тази забрана – поне веднъж месечно в Зона I и II – в служителите на Столичния инспекторат осъществяват контрол по спазване на забраната на чл. 4а, ал. 1 поне веднъж месечно в Зона I и II. За останалите зони се прилага общото правило за извършване на регулярни проверки от страна на компетентните органи.

Създава се процедура за изрисуване на фасада на сграда от графити артист. Тя е в отговор на необходимостта от създаване на правила, уреждащи случаите, в които собствениците биха искали фасадата на сградата им да бъде изрисувана от графити артист. Това ще става след получено съгласие от собственика/ците на сградата, съгласуване от главния архитект на Столичната община – след становище на Експертно-художествения съвет и съгласуване с Общинския експертен съвет по устройство на територията на визуален проект на графити артиста и предоставен план за безопасност и здраве.

В доклада са отчетени проведените многократни обходи на служители на Столичен инспекторат заедно с полицаи от Общинска полиция, а също така и постигнатите резултати от изпълнението на "Програмата за премахване на нерегламентирани графити на територията на Столична община“ за периода 2019 – 2021 г., а именно – почистени са над 7 000 кв. метра надписи от обществените площи. За целта са използвани висококачествени системи, които са едновременно силно ефективни и екосъобразни. Сред почистените места са знакови сгради и пространства като храм-паметника "Св. Александър Невски“, църквата "Свети Седмочисленици“, къщата музей "Петко и Пенчо Славейкови“, дома на писателя Стоян Михайловски, дома на ген. Георги Попов, домовете на народните артисти Георги Калоянчев и Стоянка Мутафова, костницата мавзолей на княз Александър  I Батенберг, площад "Джузепе Гарибалди“, Спортния подлез, подлезите при НДК и езерото Ариана, Народната и Столичната библиотеки, Софийския университет, множество училища и детски заведения, метростанции, паметници и паметни плочи, елементи на градското обзавеждане и много други. Почистванията с тези темпове продължават като последните премахнати графити са от предпазните пана на езерото "Ариана“, с лице към бул. "Евлоги и Христо Георгиеви“, от подходите на подлезите при Орлов мост и храм "Света Петка“ и сградата на Факултета по журналистика на СУ.