Създадоха прецизен 3D модел (цифров двойник) на Варненското крайбрежие и залив, от н. Галата до марината на к.к. Златни пясъци, предаде репортер на Радио "Фокус" - Варна . Така се повиши познанието за релефа на морското дъно и измененията в крайбрежната зона и, както и за протичащите литодинамични процеси в акваторията.

Изследването бе извършено от екип учени от Института по океанология "Проф. Фритьов Нансен" към БАН и сдружение СИНИ ХОРИЗОНТИ по проект № BG14MFOP001-6.004- 0001-C01 "Повишаване на знанията за състоянието на морската среда във Варненски залив“, по процедура BG14MFOP001-6.004 "Повишаване на знанията за състоянието на морската среда“, финансиран по Програма "Морско дело и рибарство“ 2014-2020г на Европейския фонд за морско дело и рибарство на ЕС.

Основните задачи на проекта се изпълняват успешно и вече различни институции имат достъп до резултатите от проекта. Те са много полезна информация за вземане на обосновани решения във връзка с развитието на Варненското крайбрежие, като например:

- Да се повишат знанията за състоянието на морската среда и крайбрежната зона на Варненски залив;

- Да се положи добра научна база за постигане на положителни резултати за местната общност във Варна и околността;

- Да се подпомогне подобряването на екологията в района, ефективността в използването на ресурсите на морската и крайбрежна зона;

- Да се съчетаят традиционни и нови начини на изследване, представяне, съхраняване и популяризиране на природното, морското и културно-историческото наследство;

- Да се насочи вниманието и да се популяризират малко известни и/или нови обекти на природното, морското и културно-историческото наследство, или те да се представят по нов начин;

- Да се надгради създадената оналайн платформа за свободно представяне на информация за образователни, културни и обществени нужди за общините от крайбрежните райони.

Резултатите от проекта, скоро ще бъдат представени на сайта на сдружение СИНИ ХОРИЗОНТИ www.sinihorizonti.com, със свободен достъп. Там ще бъдат представени:

Цифров модел на бреговата зона и дъното на Варненски залив (цифров двойник);

Прецизна батиметрична карта за акваторията на Варненски залив (от нос Галата до пристанище Златни пясъци);

Сонарни мозайки, карта на дънните субстрати, геоморфоложка карта;

Електронен каталог и карта на разпространение на ихтиофауната в района;

Анализ на изменението на бреговата линия, с оглед абразионно-акумулативните и хидродинамични процеси, и антропогенната намеса, и определяне на потенциално опасни райони в района на Варненското крайбрежие;



Събраните ценни и актуални към 2021г. данни, в комбинация с исторически данни обогатяват познанията на учени, експерти и общество при разглеждане на различни въпроси относно бреговата зона на община Варна.

Реализираният проект за Варненски залив надгражда, вече изпълнен от сдружение СИНИ ХОРИЗОНТИ, проект за Варненско–Белославски езерен комплекс, с който се положи основата за създаването на цялостна (подводна и сухоземна) подобна цифрова карта на Варненския район.