Съвременни млади артисти бяха част от тридневен международен  форум във Видин, на който показаха творчеството си посветено на социалната промяна в малките села, наречен EMPATHEAST, предаде репортер на "Фокус“.

От 10 до 12 ноември в Културния център "Жул Паскин"  в дунавския град, участници, видинчани и туристи станаха част от голям международен проект, разказващ чрез различните видове изкуства, за живота на 16 творци живели в продължение на месец в шест села в Северозападна България.

"Младите творци живяха в местни домове като местните, общуваха и твориха, прекрояваха представата, че животът в село задължително трябва да означава липса на достъп до култура. Гъделичкаха своето и колективното въображение за употреба на позабравените или изоставени публични пространства, доброволстваха в ежедневните приоритети на местната общност, организираха творчески работилници за децата и възрастните в селото, дискусии, прожекции и простички поводи за присъствено заедно“. Това написаха участниците в проекта "Съживяване на селата чрез творчески дейности с артистичната резиденция Баба“  или "Съвременно/общностно изкуство в 6 села в Северозапада“, в специално издадената от тях джобна книжка.

Артисти  и творци, международни и български лектори, представиха  пред участниците във форума всичко преживяно, видяно и организирани дейности в селата от Северозапада. Прожектираха създадените документални и артистични филми. Изложби, арт инсталации,  представиха създадените творби на 16 съвременни творци.

Най-точно дейността на младите творци в селата обобщава Никола  Замбели, фотограф и режисьор, живял месец в с. Паволче: “Мисля, че наша отговорност като артисти е да работим с общности, особено в отдалечени райони, където можем да допринесем, като подчертаем важността на тези неща, които  са пренебрегнати или забравени – да съхраним паметта им, да създадем нов смисъл на споделени дейности“.

А баба Милка, от видинското село Делейна обобщава това, което е преживяла, за изложбата и ремонтираното творческо пространство в селото: “Селото е било някога пълно с млади хора, но такова нещо не сме имали-не сме имали!“

Организатори  на международния форум, който бе четвъртия поред след проведените в София, Враца и Пловдив е Сдружение "Фабрика за идеи", с партньор Видински Фонд "Читалища“. Във форума във Видин се включиха и исландските партньори от Gullkistan, center for creativity.

Част от проекта  на  сдружение "Фабрика за идеи“, "Резиденция Баба“ 2023 са  народно читалище (НЧ) "Наука – 1925“ с. Синаговци; НЧ "Светлина – 1927“ с. Делейна; НЧ "Съзнание – 1928“ с. Кошава; НЧ "Фар - 1930" с. Паволче; НЧ "Наука - 1919“ с. Лик и НЧ "Развитие - 1922“ с. Ослен Криводол.

Основно форумът се  проведе  в Културен център "Жул Паскин“, събития бяха организирани и в сградата на Библиопощата и зала "Филхармония“ във Видин, както и в с.Кошава. Експонираните изложби, част от форума, в Културния център " Жул Паскин“ могат да се  разгледа през цялата следваща седмица от 13 до  17 ноември вкл., допълват организатори.

Проектът "Съживяване на селата чрез творчески дейности“, от който е част международният форум EMPATHEAST през 2023 г., се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е да допринесе за създаването на устойчив културно-предприемачески модел, адресиращ обезлюдяването на селата чрез достъпа до култура в тях.

Ирена ДАНАИЛОВА