Регионален исторически музей – Пловдив и Институтът за исторически изследвания при БАН организираха Национална научна конференция на тема: "В спиралата на времето: хора, идеи, пространства и събития". Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" Стоян Иванов, директор на РИМ Пловдив. "Конференцията беше по повод годишнината на доц. Василка Танкова, която тази година прави 75 години. И участниците са предимно нейни колеги от Института за исторически изследвания към БАН, съвместно с Регионалния исторически музей. Участваха още колеги от други музеи – хора, които я познават. Смея да твърдя, че конференцията беше на много високо ниво, защото все пак доклади имаха и проф. Милко Палангурски, както и професорите от института", добави Иванов.

Той уточни, че е било избрано още преди няколко месеца темата да бъде отворена, т.е. да не ограничава отделен период, за да могат все повече и по-голям спектър специалисти да участват.

"Тази седмица, ще се определи редколегия, която да подготви изискванията за докладите и до един месец колегите, участвали в конференцията трябва да предоставят докладите си, за да може до края на година, или най-късно в началото на следващата година, да бъде издаден сборник, т.е. годишникът.  Фактически това е нашият годишник на музея, юбилеен годишник в чест на доц. Танкова", съобщи още Стоян Иванов.

В конференцията са били предстаени и две книги: едната на доц. Алека Стрезова за д-р Вълкович, втората е на проф. Николай Аретов "Бленувани и плашещи: чуждите жени и мъже в българската словесност от дългия XIX век“. Това е за връзките между чужд и свой. Тя е излязла от печат преди две седмици.

"Повечето доклади бяха от периода след Освобождението, така че нови неща просто няма на този етап. Различното ново, което излиза, в момента не от този период, това е преди Освобождението, когато нашите специалисти имат достъп до турските архиви, и там наистина излизат нещата свързани с Левски, с Раковски дори. При работата на Османския отдел, там са новите неща. Но понеже историята след Освобождението, дори до Втора световна война и 9 септември, там почти всичко е документирано. Но определено конференцията беше наистина на високо ниво: 50 участника, 50 доклада, даже 51 има. Така че си струва и когато бъде отпечатан сборника може би ще предизвика интерес у хората, които се занимават с история и не само, и у тези, които обичат историята", добави Стоян Иванов.

Директорът на Регионалния исторически музей в Пловдив съобщи още, че в момента завършват основния ремонт на фондохранилището. Ремонтът на зала "Съединение“ също е приключил.