Стотици щъркели прелетяха през последните дни над зооцентъра в Добрич
©
Центърът за защита на природата и животните изпълнява и функция на спасителен център за ранени животни от дивата природа. Центърът е излекувал и възстановил над 150 щърка за последните 3 години, а за тези, които не могат да направят миграцията, екипът му продължава да се грижи.
Средната продължителност на миграция е от 30 до 50 дни. На ден птиците изминават между 200 и 350 км, като разстоянието зависи от метеорологичната обстановка, преобладаващите ветрове и силата на отделната птица. Щъркелите са типични реещи се птици, използват пасивен полет за придвижване на големи разстояния. Улавят така наречените термали (възходящи въздушни потоци от топъл въздух, които се издигат във височина) и така издигат и самите птици. Когато наберат височина, тези птици се насочват към желаната посока с планиращ полет и по-висока скорост докато достигнат до следващия термал. Това е характерен начин на придвижване за реещите птици. Така щъркелите пестят енергия и с малък разход изминават големи разстояния. Това разказа Михаил Илиев от офиса на БДЗП в Дуранкулак.
В Африка зимуват белите щъркели, които се срещат в Европа. Местата за зимуване са южно от пустинята Сахара. Някои птици избират централните, други - източните части. В зависимост от крайната дестинация в Африка и гнездовата им територия на нашия континент, по време на есенната и пролетна миграция белите щъркели могат да изминат между 6 000 и 10 000 км.
Жулиета НИКОЛОВА