Столичният кмет: Витоша не може да се разглежда като даденост – тя е отговорност, която всички софиянци споделяме

© Facebook
Осигуряването на целогодишен достъп до планината и на модерни условия за туризъм трябва да се случи едновременно с опазване на витошката природа.
Горите – не може да става и дума за загуба на горски площи на Витоша. Модернизацията на ски зоните, лифтовете и пътеките не трябва и няма нужда да е за сметка на горите.
Резерватите и морените – Торфеното бранище и Бистришкото бранище, както и каменните реки (морените) на Витоша, трябва да останат непокътнати. Това са най-големите природни ценности на планината. Там човешка дейност и намеса е недопустима. И това не подлежи на компромис.
Местообитанията на растения и животни – също не трябва да бъдат повлияни от човешката дейност.
Почвите – трябва да бъдат опазвани от ерозия с адекватна поддръжка на туристическите пътеки и с по-добро разпределение на туристическия поток.
Водата – започваме работа по въвеждане в експлоатация на пречиствателната станция "Брезовица“ в зона "Алеко“, но това е само първа стъпка. За цялата планина е нужно да осигурим устойчива система за пречистване на отпадните води. Призоваваме държавата да се включи с конкретни действия по отношение другите зони в западната и южната част на планината.
Развитието в планината трябва да бъде в хармония с природата. Това означава консервативен подход, фокус върху опазването на природата и използването на щадящи технологии, екологични и незамърсяващи материали.
Не искаме развитие за сметка на природата. Няма нужда от нови сгради. Няма нужда от повече бетон. Има нужда от грижа. И от обединени усилия и съвместна работа на общината, държавата, бизнеса и всички нас.