Столичната община в партньорство с Института за големи данни и изкуствен интелект GATE работят по пет проекта.

"Дейността на Института GATE е ключова не само за развитието на града ни, а и за региона. Поздравявам екипа на проф. Силвия Илиева и Десислава Петрова за проектите, които реализират и представят, като добри посланици на София и страната ни." Това каза заместник-кметът по дигитализация и иновации Иван Гойчев, който участва в отбелязването на 5 години от работата на Институт GATE.

Във форума участваха ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и проф. Анастас Герджиков, както и кметът на район "Лозенец“ Константин Павлов.

Тази година Столичнатa община и Институтът GATE си партнират по пет основни проекта, свързани с работата с данни. Най-големият от тях е свързан с работата по изготвяне на цифров двойник на район "Лозенец“, а в последствие и на целия град София. Столичнатa община предоставя пространствени и градски данни за разработване на анализи. Това е част от усилията за подобряване на управлението на ресурсите и оптимизация на градската инфраструктура.

Други проекти са свързани с разгръщане на Европейско пространство за данни за мобилността (deployEMDS), "Насърчаване на дигитализацията в югозападна България“ (INNOVATION Amp), "Изграждане на стратегическа, организационна и техническа рамка за управление и за оперативна съвместимост на данните (d1)“, както и GATE City Living Lab.

През септември 2024 г. Столична община изрази своята подкрепа към GATE City Living Lab и нейния иновативен подход за справяне с градските предизвикателства чрез интегриране на съвременни технологии, базирани на данни решения.

Столичната община е партньор на GATE в проекта "Changing urban spaces and mindsets to accelerate the transition to climate neutrality", финансиран по Програмата Horizon Europe. Проектът цели да преосмисли и преустрои градските пространства и инфраструктура с акцент върху климатичната неутралност и устойчивото развитие.

Използването на съвременни технологии, големи данни и изкуствения интелект ни помага за подобряване на градска среда и качеството на живот. Интелигентните решения, основани на информираната основа на данните, ни помагат да създадем по-сигурен и проспериращ град.