Проектът за инсталация за производство на енергия от RDF ще доведе до намаляване на замърсяването на атмосферния въздух. Това се казва в становище на Столична община за завода за производство на енергия от RDF на София.

"Проектът за инсталация за производство на енергия от RDF на София е трета фаза от интегрираната система за третиране на битовите отпадъци на територията на Столична община. През април 2020 г. проектът беше одобрен от Европейската комисия. Изграждането на инсталацията се съфинансира с безвъзмездна финансова помощ от оперативна програма "Околна среда“ 2014-2020 на Европейската комисия, както и със средства от Европейската инвестиционна банка. Одобрената технология отговаря на най-високите европейски екологични изисквания и норми за сигурност“, заявяват от Общината.

"До настоящия момент проектът е преминал през етапите за избор на технология, избор на площадка, изготвяне на проект, оценка за въздействието на околната среда, обществени обсъждания, изготвяне на ПУП за строителството, подготовка на документи за кандидатстване и осигуряване на финансиране. Проектът е разработен от международно признатата компания Ramboll A/S, Дания и е преминал през 2-годишен период на оценка от страна на компетентните институции на национално е на европейско ниво.

Съгласно одобрения проект електроенергията, произведена от RDF-инсталацията, се предоставя на националната електрическа мрежа, а топлинната енергия - на топлофикационна мрежа на София. Новата инсталация ще бъде заместваща мощност на част от старите амортизирани високоемисионни съоръжения на "Топлофикация София“ ЕАД, като ефектът от това е намаляване на замърсяването на атмосферния въздух“, се казва още в становището.

"След оповестяване на информацията, че от Националния план за възстановяване и устойчивост е отпаднал проект за парогазова централа в Маришкия басейн, Столична община предложи включване в Плана на проекта за модернизация на "Топлофикация София“. Проектът включва изграждането на нови ко-генерационни мощности и възможност за преминаване на зелен водород. Той е разработен съвместно с Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) и е голяма степен на готовност.

Планът за модернизация е изготвен изцяло в съответствие с европейските енергийни политики и принципите за кръгова и нисковъглеродна икономика и ще превърне "Топлофикация София“ ЕАД в ключов партньор на Правителството и Столична община в опазването на околната среда, осигурявайки зелена енергия за над 1 милион жители на гр. София“, отбелязват от Общината.