Столична библиотека със специални награди за най-четен автор на десетилетието
©
В края на 2014 г. бяха учредени първите "Годишни награди“ на Столична библиотека Писател на годината & Читател на годината. За първи път публична библиотека в България предостави изборът на най-четените съвременни български автори да се прави от читателската аудитория въз основа на годишната статистика от електронния каталог. Първите носители на "Годишни награди“ 2014 станаха известните наши писатели – Георги Господинов, Калин Терзийски, Милен Русков, Захари Карабашлиев и Марин Бодаков.
Днес най-старата културна институция на София и най-голямата публична библиотека в България разполага с фонд над 1 млн. книги, най-богатия документален и информационен архив за историята и развитието на София, 5 филиала, богати дигитални ресурси и собствени цифрови платформи. През 2024 г. читателите на Столична библиотека са над 100 500 (през 2014 те са 30 450). От активната читателска публика близо 60% са млади хора. Читателите на библиотеката през м.г. са се увеличили с нови 25 хиляди. Заетите от софиянци книги за дома са вече близо 700 хиляди, а посещенията дневно са близо 1500.
През 2024 г. Столична библиотека предложи на читателите си над 22 хил. нови книги, като близо 30 % от тях са на български класици и съвременни автори. Непрекъснато се увеличава броят на заетите книги от съвременни български писатели (от 2014 г. той е нараснал над два пъти), което показва изключителен интерес както към утвърдените, така и към новите имена в българската художествена и нонфикшън литература. През последните години като част от последователните културно-образователни политики и приоритета на Библиотеката на София за насърчаване на четенето в културния календар на столицата се наложиха емблематичните кампании и активности като "Зелени библиотеки в парковете на София“, "Годишни награди“ на Столична библиотека – Писател на годината & Читател на годината“, "Литературен клуб на Столична библиотека“, читателски клубове – "Красива наука в библиотеката“ и други.
Инициативите на Библиотеката в подкрепа на книгите и четенето станаха популярни и посещавани от много читатели, софиянци и гости на столицата. С разширяването на библиотечната мрежа – откриване на нови филиали в различни райони на столицата, посещенията на мобилния филиал Библиобус, Библиотеката приобщава нови читателски публики от различни възрасти, като преобладаващи вече са младите хора – ученици, студенти, което води до промяна на потребителските търсения и стандартния читателски профил.
Читателят на Библиотеката днес е изключително информиран, взискателен, интелигентен и ерудиран, ориентиран към най-интересните, нашумели, но и качествени книги от изявени автори на най-новата българска и световна литература.
И през 2024 г. в тренда на нонфикшъна заемат първи места изданията по история, философия и политика, приложна психология, книги за самопознание, здравословен начин на живот, екология, пътешествия и туризъм. С голяма популярност се ползват и мемоарите, биографиите и автобиографиите на български публични личности и известни творци. Сериозен читателски бум сред подрастващите се забелязва и в търсенето на съвременна българска детска литература, на атрактивни поредици за деца и тийнейджъри. Литературната класика и култовите творби на големите български поети и писатели се четат постоянно от читатели от всички поколения.
Тазгодишното издание на "Годишни награди 2024“ включва традиционните категории: Читател на годината, Писател на годината, Поет на годината, Най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, Най-четен автор на детска литература и медии, популяризирали инициативите на Столична библиотека. На това юбилейно издание ще бъдат раздадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024).
Изборът на най-четените съвременни български автори вече десет години се прави от читателската аудитория на Столична библиотека въз основа на статистика от електронния каталог.
Специални награди за най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024)
- Георги Господинов
- Захари Карабашлиев
- Стефан Цанев
- Здравка Евтимова
- Проф. Цочо Бояджиев
Писател на годината – Виктория Бешлийска. Подгласници на най-четени автори на художествена литература: Теодора Димова и Георги Бърдаров. Сред най-четените съвременни български писатели в библиотеката са: Александър Секулов и Деян Енев, както и носителите на специалните награди на Десетилетието – Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова.
Най-четен автор на нонфикшън литература – проф. Николай Овчаров. Подгласници на нонфикшън литература: д-р Александър Стоянов и д-р Стефан Иванов. Други четени автори в категорията са Мадлен Алгафари, Румяна Николова и Николай Генов, както и носителят на специалната награда на Десетилетието – проф. Цочо Бояджиев.
Най-четен поет – Георги Константинов. Подгласници в категорията: Мирела Иванова и Амелия Личева. Сред 5-те най-четени автори на поезия са Георги Борисов и Иван Ланджев. Най-четен автор на книги за София – Тони Николов. Специална награда – Владимир Зарев. Най-четен автор на детска литература – Евгения Войнова. Подгласници в категорията: Цвета Брестничка и Цанко Лалев. Други четени автори на детска литература са Катя Антонова, Мая Дългъчева.