Столицата на България продължава да диша отрова

© Булфото
91% от точките на измерване в града показват стойности над законовия лимит от 40 µg/m³, а във всичките без изключение – над пределните стойности от 10 µg/m³, определени от СЗО.
Убийствена рутина по ключовите булеварди
Измерванията, проведени на 36 локации в столицата, показват, че на 33 от тях въздухът през 2024 г. е по-лош от този през 2021 г., а на редица места – дори от 2022 г. "Христо Ботев“, "Ситняково“, "Никола Мушанов“, "Тодор Александров“ – това не са просто булеварди, а локации, където се диша по-смъртоносно.
"София буквално вдишва още повече отрова“, коментират еколозите с тревога.
Измервателни станции... далеч от реалността
Най-големият парадокс? Единствените две точки с по-ниски нива на NO₂ се оказват точно тези, разположени до официалните станции на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Защо? Защото са поставени на места, които удобно избягват сериозното замърсяване – в пълно противоречие с изискванията за позициониране в най-натоварените зони и близо до пътя (до 10 м от бордюра), пише Meteo Balkans.
След дълги сигнали и доклади, през март 2025 г. МОСВ най-после призна проблема и официално поиска от Столична община преместване на станциите.
Зони с ниски емисии – сезонно безумие
В контекста на новата зона с ниски емисии (ЗНЕ), която уж трябва да пази въздуха, изборът на измервателни точки е показателен: 7 са в рамките на "малкия ринг“, 7 – на границата му, а останалите 22 – извън него, някои и в бъдещия "голям ринг“, който трябва да влезе в сила през декември 2025 г.
Но какъв е смисълът да се борим със замърсяването само 3 месеца в годината, когато замърсяването е целогодишно?
"Ако искаме ефект, зоната трябва да работи постоянно“, категоричен е Ивайло Попов от "За Земята“.
Отрова до училището
Девет от точките на измерване са разположени около училища. В осем от тях – законовата норма е надхвърлена. С други думи – хиляди деца дишат ежедневно въздух, който би трябвало да е забранен със закон. Но не е.
Нито децата, нито родителите им имат къде да избягат. Смогът е навсякъде.
Виновниците на пътя – и какво да се прави
От "За Земята“ посочват ясно – тежкотоварните, среднотоварните и автобусите са сред най-големите замърсители. Макар и по-малко като брой, те се движат повече и тровят повече. Категориите N2, N3, M2 и M3 трябва да бъдат първите, върху които да се наложат ограничения.
Предложенията:
Забрана за МПС с Евро III и IV до 2026 г. в "малкия ринг“, и до 2027 г. в "големия“.
Пълна забрана на дизелови автомобили до Евро 6 – поетапно до 2035 г.
Какво трябва да се направи
Ограниченията не трябва да са само наказателни. Устойчивата алтернатива е задължителна: достъпен и чист обществен транспорт, удобни споделени превози, велосипедна и пешеходна инфраструктура. И всичко това – достъпно и ефективно целогодишно, за хора от всички възрасти.
Бизнесът също не е извън уравнението – от куриери и автобусни превозвачи до строителни фирми. Ако София иска да диша, те трябва да минат през трансформация.