За трета поредна година възпитаници на кюстендилската школа "Новите майстори“ поставиха своя летен артистичен щрих върху градската визия на Босилеград. Тази вечер от 18.30 часа ще бъде открит стенописът "Минало несвършено“, дело на младите художници и техният ръководител Евгени Серафимов, предаде "Фокус“.

"Проектите наистина никога не се повтарят, но има такива, при които едва удържам чувствата на ръба на клепачите си и цялото рисуване минава през филтъра на сълзите. Това е голям стенопис. Но не просто голям по размери. Голям, защото показва едни големи българи“, споделя художникът Евгени Серафимов.

Той ни връща преди почти 100 години, в далечната 1941 година, когато 11 босилеградчани са се осмелили да имат голяма мечта - мечта за гимназия. И събрали цялата си смелост, пътувайки незнайно как, се явяват в царския дворец при Негово величество Борис III да заявят мечтата си. Царят е трогнат и издава указ и финансиране за Гимназия в малкото крайгранично градче.

"За спомен, преди да се върнат в Босилеград, те се снимат пред царския дворец. Горди, напети, смели - мъжете, облечени в костюми, с бомбета, жените с най красивите дрехи на Краището - празнични казмитени саи. Тази избеляла черно-бяла фотография днес разцъфтява върху стената на босилеградската гимназия, преплетена с безкрайните гайтани от носията“, допълва кюстендилският творец.

По думите му проектът е голям, защото е разработен от двама от порасналите Нови Майстори - Живко Христов и Дияна Бориславова и защото тези пораснали деца разбират смисъла, истинския смисъл и послание, което изкуството трябва да носи.

"Днес почти 100 години след онова щракване на блендата на фотоапарата светлината от онова време "възкръсва" отново. Днес децата на Босилеград продължават да учат в тази гимназия и градът продължава да го има. Докато рисуваме, в двора на гимназията тече фестивал и срещу нас, в спортната зала репетират младежите от училището. Те носят същите дрехи като от снимката. Кой знае, даже някоя от саите може да е същата. Миналото понякога не свършва. Понякога сълзите стоят на ръба на клепачите и действат като лупа. Лупа, с която можем да видим по-важните неща“, казва още Евгени Серафимов.