Започна приема на заявки за терени в палатковия лагер на "Рожен“- Събор на народното творчество и животновъдство 2023. Това съобщиха организаторите.

Лагерът ще е за 2500 палатки, разделен на сектори, включително и зона за каравани и кемпери. В него ще има осветление, охрана, мобилни санитарни възли, а за автомобилите ще са обособени специални паркинги. В района ще е забранено паленето на открити огньове, с изключение на барбекюта.

Запазването на място в лагера става след подаване на заявка на електронен адрес: camp@rozhen.bg до 1 юли, включително.

За по-добрата организация и удобство настаняването в палатковия лагер ще започне от сутринта на 13 юли.

Допълнителна информация и начините на плащане могат да се намерят в секция "Новини“ на сайта на събитието http://www.rozhen.bg/bg/, както и на телефон 0884350225.

"Рожен“ 2023, по традиция, ще съчетае етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти.

Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото на Роженския събор, превърнал се в символ на силната вяра в корените, традициите и духа на българската нация и 120 години от Илинденско-Преображенското въстание.

От 14 до 16 юли на 4 сцени ще се проведе национален фолклорен конкурс. През трите дни ще има музейни експозиции, изложение на занаяти, исторически етно възстановки. В специализирани изложения посетителите ще видят различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване. В програмата на събитието са включени конни атракции, изпълнения на нестинари, народни веселби, надигравания и грандиозни вечерни концерти.

Ден преди началото на събора, на 13 юли, на Роженските поляни ще бъде открит новият Паметник на Обединението – 111-метровия пилон "Рожен“ , на който ще се извиси българското национално знаме. Официалната церемония ще е грандиозен спектакъл с 1000 участника, шоу-заря и ще бъде последван от концерт на примата на българската музика Лили Иванова.

Роженският събор бе възстановен и обновен през 2015 г. от Фондация "Наследство в бъдещето“, и оттогава се организира от Сдружение "Рожен – Наследство в бъдещето“ в партньорство с Община Смолян.