Стартира реализирането на проект "По-близки и по-успешни в община Смолян"
© Община Смолян
На 10.01.2022 г. бе подписан Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект "По-близки и по-успешни в Община Смолян“, процедура чрез директно предоставяне с интегрирано проектно предложение BG05M9OP001-2.056 Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование“ – Компонент 2.
Проектът се финансира от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 и Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж " 2014-2020г. Проектът ще се изпълнява от Община Смолян в широко партньорство, включващо образователни институции, неправителствена организация, развиваща дейност в сферата на социалните дейности и образованието и работодатели както следва: Детска градина "Радост"- гр. Смолян, Детска градина "Веселушко"- гр. Смолян, Детска градина "Дъга“- с. Смилян, Основно училище "Юрий Гагарин"- гр. Смолян, Средно училище "Св. Св Кирил и Методий"- гр. Смолян, Основно училище "Св. Св Кирил и Методий"- с. Смилян, Професионална гимназия по техника и технологии "Христо Ботев", гр. Смолян, Фондация "Разпространение на знание и социални дейности-Авицена", "Пампорово“ АД и "Боб – Тони“ ООД.
Целта на проект "По-близки и по-успешни в Община Смолян“ е да създаде ефективен и иновативен модел за устойчива социално- икономическа интеграция на хора от уязвимите групи на територията на Община Смолян в съответствие с общата цел на процедурата да допринесе за повишаване качеството на живот, социалното включване и намаляване на бедността, както и до трайната интеграция на представителите на уязвими групи чрез реализацията на комплексни мерки и прилагането на интегриран подход.
Общата стойност на проекта е 1 573 417, 65 лева, от които 1 183 459,15 лева по ОП"РЧР" и 389 95,50 лева по ОП "НОИР". Срокът за изпълнение на проекта е до 30.06.2023г.
Проектът е насочен към повишаване на качеството на живот, намаляване на бедността и недопускане предаването на бедността през поколения. Концепцията се основава на междусекторен подход и комплекс от взаимно-допълващи се дейности, насочени към решаване на съществуващите проблеми пред лицата и семействата от уязвимите групи, съчетани с възможността за индивидуален подход, съобразен с потребностите и желанията на целевите групи.
Проектът включва редица дейности за трайна интеграция на пазара на труда, включващи мерки за активиране, мотивационно и професионално обучение, осигуряване на субсидирана заетост, както и за насърчаване на предприемачеството и самостоятелната стопанска дейност. Ще бъде развита интегрирана социално-здравна услуга в общността, която ще даде възможност за промоция на здравето, по-добро качество на живот и грижа за възрастните и хората с увреждания от маргинализираните групи.
Трайната интеграция изисква да бъдат реализирани дейности за преодоляване на негативните стереотипи спрямо ромската общност и популяризиране на културната идентичност на ромите, като пълноценна част от гражданското общество в Община Смолян и в България. Социално-икономическата интеграция е процес, който изисква продължителни и целенасочени усилия по отношение на децата и семействата. Целта е да се намали съществено делът на отпадналите от образование и да се работи с родителите за тяхното активно участие, включително и "училище за родители".
Проектът включва широк кръг допълнителни занимания с ученици, застрашени от отпадане, както и подобряване на образователната среда в техните училища и детски градини. Предвидени са и мерки за кариерно консултиране за осигуряване на успешен преход от образование към заетост.