Община Кюстендил стартира дейностите по изпълнение на проект "Детска кухня", финансирана по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 година. Това каза пред "Фокус“ Радмила Рангелова, зам.-кмет на Община Кюстендил. По думите й проектът се  изпълнява в партньорство между Агенция за социално подпомагане - като конкретен бенефициент и Община Кюстендил. Срокът на дейностите е до края на месец ноември 2025 година.

Общият предвиден размер за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на територията на цялата страна е в размер на 7 153 272 лева, като бюджета на Община Кюстендил ще се калкулира на база действително извършените разходи, калкулирани на база на брой предоставени ваучери. В рамките на проекта ще се предоставят ваучери за детска кухня, за деца от 10 месеца до 3 години, на които се приготвя обедно хранене, включващо супа, основно ястие и десерт.

"Община Кюстендил може да се осигури хранене за 500 деца от целевата групата, като посоченият брой е индикативен, поради определената възрастова граница, в която да се включат нови случай и/или да отпаднат, поради навършване на тригодишна възраст на децата. По операцията за децата от целевата група ще се осигури храна за обяд в идентично количество и асортимент, предоставян на останалите деца.  Храната ще се предлага по предварително изготвени седмични менютата, разработени с участието на медицински специалист и/или технолог по хранене“, каза Радмила Рангелова.

Освен осигуряване на здравословно и пълноценно хранене на деца от 10 месеца до 3 години, по процедурата се предвижда и допълваща и съпътстваща подкрепа за социално приобщаване и преодоляване на последиците от бедността. Зам.-кметът на Община Кюстендил посочи, че осигуряването на храна от детската кухня за децата от целевата група е свързващ елемент за насочване към реализираните на местно ниво на комплексни мерки за подкрепа и развитие на родителски умения, семейно консултиране и подкрепа, а там където е възможно и насочване за намиране на работа като средство за преодоляване на бедността и зависимостта от системата за социално подпомагане.

"В допълнение, подкрепата насочена към целевите групи може да се изразява и в целенасочени индивидуални и/или групови консултации и беседи, относно особеностите на храненето в отделните етапи на детството, как може да се подобри храненето на децата от уязвимите групи във възрастта от 0 до 3 години, и защо това е важно за нормалното развитие и ранната социализация на децата“, допълни Радмила Рангелова.

Тя посочи, че основна целева група за подпомагане с ваучери за детска кухня са деца, в това число и деца с увреждания на: семейства без доходи или с ниски доходи, които не са в състояние или са в затруднение да осигурят здравословно и пълноценно хранене на децата си; самотни родители или осиновители с ниски доходи; приемни семейства и семейства на роднини или близки, при които има настанени деца. В обхвата на подпомагането попадат и семейства, при които е установен риск от изоставяне на децата, майки, жертви на насилие, деца, настанени в приемни семейства, семейства, потребители на социални услуги.