Старопечатни еврейски книги са изложени в Културния център "Жул Паскин" във Видин
© Фокус
Оригиналните издания на 29 еврейски старопечатни книги, издавани от началото на 18 век, са предоставени Централния държавен архив, каза за "Фокус“ Светлана Кръстева, началник на Държавен архив Видин. Експозицията е наредена в библиотечния кът, на културния център и бе отворена за посетители при откриването в началото на септември на напълно обновената и ремонтирана сграда на видинската синагога.
Старопечатните еврейски книги, са оригинални от които има съхранени по 3-4 екземпляра, допълни Кръстева и уточни, че те са съхранили мъдростта на човечеството, показват духовните постулати на юдаизма. Книгите са издадени в периода 1703 г. до първата половина на XX в. и са издавани в печатарски центрове в Амстердам, Франкфурт на Майн, в Ливорно, Виена, Варшава, Белград, Вилнюс, във Лвов. Най-старият екземпляр е "Коментари на равина Арон бен Хаим Фархия“, издаден през 1703 г. в Амстердам, най-съвременната книга е "Сонети на Шекспир“, издадени в Ню Йорк през 1944 г. Тя уточни, че експозицията ще може да се види още два месеца в Културния център "Жул Паскин“.
Посетителите на културния център могат да разгледат при посещението си още две изложби. Първата разказа историята на видинската Синагога и за живота и творчеството на родения във Видин световноизвестен художник Жул Паскин, чието име носи Културният център.
Втората изложба, която може да се види е "Осъждане и спасение. Съдбата на българските евреи 1940 г. -1944 г." дело на Държавна агенция "Архиви“, която е част от Националната програма за отбелязване на 80-годишнината от спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. Изложбата е част от проект реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. Това не е първата изложба, която агенция Архиви подготвя и експонира по повод спасяването на евреите, но е най-богатата като материали, разказа Кръстева. В изложбата посетителите, могат да се запознаят с информация и снимков материал за 20-те българи, които са обявени за праведници на народите за това, че са рискували живота си за спасяване на своите сънародници. Представените документални свидетелства в изложбата са от Централен държавен архив и архивите в Силистра, Видин и Пазарджик.