Стара Загора ще отбележи Съединението на Княжество България с Източна Румелия с официален ритуал
© Община Стара Загора
От 11.00 ч. на площада пред Община Стара Загора започва концерт на групите, участници в XVIII Международен фолклорен фестивал на инструментални и танцови групи - Раднево 2024 г. Пред публиката със своите умения ще се изявят фолклорни ансамбли от Словакия, Сърбия и Мексико, както и индивидуален изпълнител от Египет.
На 6 септември своя празник отбелязват и старозагорските села Сладък кладенец, Остра могила, Малко Кадиево и Стрелец. Празничните програми ще започват на площадите в центровете на населените места, а началните часове са съответно 10.00 ч., 17.00 ч. и 18.00 ч.
Денят на Съединението е обявен за официален празник на страната ни с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.
След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Българското население, останало под османска власт, се стреми към обединяване с освободените българи.
През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), който се заема със задачата да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия. За да се координира работата с местното население, се учредяват комитети "Съединение“.
На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България. Два дни по-късно княз Александър Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта.