Стара Загора отбеляза Денят на Тракия с тържествен общоградски ритуал

© Община Стара Загора
Председателят на Тракийско дружество "Одринска епопея“ Цанко Атанасов разказа с патос героичната история на събитията от 1913 г.: "В това всенародно дело всеки е обладан от съзнанието, че върши нещо велико и историческо. Старозагорци са особено горди и отговорни. Тук е главната квартира на армията, от тук тръгва към света информацията на делегираните към щаба на армията ни над 110 чуждестранни военни кореспонденти“. "Това е свещена страница от нашата история, написана с мъжество и носеща патоса на Санстефанския Трети март“, добави още Цанко Атанасов.
"Там, в камъка е замръзнал вашият дух, вечно млади воини на България“. С тези думи водещият - актьорът Ивелин Керанов се обърна към десетките присъстващи.
Заупокойна молитва отслужиха свещеници от Старозагорска епархия. "Ние сме длъжни, особено в днешното съвремие, да положим любовта като посредник в нашите отношения. Това го изисква нашата християнска вяра, която ни е формирала като народ и самосъзнание. Бог да прости всички наши братя и сестри, които с вяра и с любов са отдали живота си, за да можем ние с гордост да се наричаме българи“, отбеляза отец Стефан по време на откриването.
Под съпровода на Военния духов оркестър бяха поднесени венци и цветя в знак на почит към паметта на хилядите тракийски бежанци и загиналите български воини, които през 1913 г. превземат считаната дотогава за непревземаема Одринска крепост.
Поздравителен адрес и венец бе връчен от името на Общински съвет и председателя му Ивета Лазарова. Венци бяха положени и от името на Областния управител, от Община Стара Загора, от Втора Тунджанска механизирана бригада и Тракийско дружество "Одринска епопея“.
На събитието присъстваха областният управител Методи Марков, зам.-кметът на Община Стара Загора Милена Желева, секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, зам.-председателят на Общински съвет-Стара Загора проф. Иван Върляков, общински съветници, общественият посредник Иванка Сотирова, началникът на отдел "Култура“ Диана Атанасова, експерти от същия отдел, бригаден генерал Мирослав Костадинов, директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев, и др. Десетки признателни старозагорци също се поклониха пред паметта на падналите при обсадата на крепостта и по тракийските полета.
Решителната победа на българската армия кара турското командване да поиска примирие и това поставя началото на края на Първата Балканска война. В щурма на крепостта вземат участие войниците от старозагорския Дванадесети пехотен балкански полк. В обсадата българите за пореден път показват своя невероятен кураж и невиждана смелост. В името на светлия идеал за обединение родната армия извършва подвиг, който завинаги оставя диря в сърцата на целия народ.
С постановление на Министерски съвет № 62 от 26 март 2006 г., по предложение на дългогодишния почетен председател на Тракийско дружество "Одринска епопея“ гр. Стара Загора – г-жа Петра Мечева, 26 март е обявен за Ден на Тракия и официален празник на Република България.