Ландшафтните архитекти излязоха със становище, с което се обявяват против кръстовището на две нива до Водната палата.

Ето позицията на съсловната организация:

Становище на Съюза на ландшафтните архитекти, дружество Пловдив относно "Проект за изграждане на Пробив на Водна палата - транспортен възел на две нива за връзка на бул. “Цар Борис III Обединител" и бул. “Марица-юг":

Град Пловдив е един от най-старите градове в света и е възникнал на това място поради наличието на хълмовете и река Марица. От градоустройствена гледна точка наличието на хълмовете и реката в градската тъкан е богатство, с което малко градове в света могат да се похвалят. За съжаление, последните години се наблюдава неглижиране на тези природни богатства, дори се вижда ясната тенденция от "потъване“ на хълмовете в градската структура и тампонирането на река Марица с високи сгради по почти цялото ѝ протежение в рамките на града.

Градът не само, че е "загърбил“ река Марица, но има ясно изразена политическа воля това да продължи - видимо от изменението на Общия устройствен план и от стартиралия проект за пробив до Водната палата.

Натоварването на тази водна ос, около която се е развил града, с транспортна инфраструктура – бързи пътни трасета в комбинация с напречни паркинги, навлизащи в зелените площи, рязко противоречи на съвременните градоустройствени практики и тенденции. Този грешен подход не само, че няма да реши транспортните проблеми на града, но до голяма степен ще го задълбочи. Генерирането на автомобилен трафик в самото сърце на града е порочна практика, отхвърлена отдавна от световните урбанистични тенденции.

Спорният проект изготвен чрез инженеринг процедура, лишен от каквато и да е публичност и сериозно обществено обсъждане, не дава убедителни доводи за своята целесъобразност и повдига въпроси за законността както на процедурата, така и на самото решение.

Ние, като организация, сме категорично против този транспортен проект на Община Пловдив, който:

А. Ще елиминира завинаги възможността да се изгради непрекъснат зелен коридор през целия град в направление Запад – Изток покрай реката;

Б. Ще влоши качеството на въздуха, чрез генериране на допълнителен трафик в сърцето на града;

В. Противоречи на световните урбанистични тенденции за намаляване на автомобилното движение в централните градски части;

Г. Противоречи на Районно устройствената схема на група общини - Пловдив, Родопи, Марица, Куклен и Садово приета през 2011 г.

Д. Противоречи на приетите приоритети в Програма за развитие, поддържане и опазване на зелената система на град Пловдив приета от Общински съвет през 2013 г.

Е. Противоречи на Закона за устройство на територията в няколко аспекта:

Чл.62а, ал.(1), т.4 - Не може да се променя предназначението на съществуващите озеленени площи или на части от тях, реализирани съгласно предвижданията на устройствените планове;

Чл.140, ал.(2) – Визата за проектиране не отговаря на действащия ПУП ПРЗ на ЦГЧ на гр.Пловдив.

Чл.148, ал.2 – разрешението за строеж не е издадено от главния архитект;

Чл.148, ал.12 – разрешението за строеж е издадено преди издаване на разрешение за премахване на дървесната растителност;

Ж. Ще утежни градския бюджет с наказателни финансови санкции от страна на МРРБ.

Може да кажем, че град Пловдив е града на изпуснатите възможности, поради грешни градоустройствени практики (ясно видими, като анализираме световните тенденции), които нанасят непоправими щети на градската структура – щети, които или е невъзможно да бъдат коригирани, или цената, която биха платили нашите деца би била непосилна.

Продължаването на този принцип на действие от страна на градските власти – неглижиране на обществения интерес, проформа обществени обсъждания и реализирането на определени спорни политики на всяка цена, води до презастрояване на градската структура, задълбочаване на транспортните проблеми и влошаване на средата на обитаване в града.

И нека не забравяме, че сме взели града назаем от нашите деца!

24.10.2022 г.