Огнян Атанасов, предаде репортер на "Фокус“. Участниците в срещата бяха запознати с точките, които са получили и начина на точкообразуване.
"Доволни сме от МРРБ, че за Община Кюстендил са отпуснати 26,7 млн. лева при таван от 30 млн. лева. Ние повече от 30 млн. лева няма как да усвоим. Направили сме преизчисления на точките. Допускаме, че са допуснати технически грешки. Има блокове на които поради тези технически грешки са дадени по-малко точки. Поради това ще пуснем възражение“, каза Огнян Атанасов. Кметът допълни, че има четири от одобрените сгради, на които са им дадени по 5 точки по-малко. За тях също ще се подадат възражения.
Кметът посочи и резервните сгради, за които от общинския екип предполагат, че са с по-малко дадени точки, заради технически грешки.
34 са проектите от община Кюстендил, останали като резервни. Общата им стойност е за 35 041 924 лева. Има и едно прекратено производство.
Одобрените за финансиране проекти са 23 на обща стойност 26 839 606 лева. Представени бяха и възможните варианти за осигуряване на съфинансиране от 20%, което се изисква за участие във втория етап на процедурата.
Кметът на Кюстендил коментира, че се търси вариант по териториалния план за справедлив преход да се отпускат 100 % финансиране за енергийна ефективност. Целта е средствата да бъдат насочени към резервните сгради, включени в списъка от първия етап на процедурата.
Освен това ще се търсят средства и по оперативната програма "Региони в развитие“.
Среща с председателите на сдруженията на етажна собственост, чиито проекти са включени в резервния списък или не са одобрени за саниране проведе кметът на Община Кюстендил инж.