Заседанието на Областната епизоотична комисия, ръководено от заместник областния управител Айрие Ибрямова бе открито от Златина Димова, директор на Областната дирекция за безопасност на храните (ОДБХ) Варна. Тя разясни, че провеждането му е провокирано от инцидента (катастрофа с кон) край Кюстендил, който завърши със смъртен случай, и последвалото прехвърляне на отговорности между институциите.

Участниците в комисията бяха запознати с постъпили указания от АПИ и Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“, които набелязват мерки относно стопанисването и излизането на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа. Агенциите дават и указания за подобряване на координацията между отговорните органи и звена за недопускане възникването на ПТП по пътищата от излезли селскостопански животни на пътя. ОДБХ ще организира изнесени приемни дни в общини и в кметства в малки населени места в областта за да проведе срещи с местни животновъди, предоставяйки им актуална информация.

Д-р Иван Иванов – началник отдел Отдел "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" при ОДБХ-Варна запозна присъстващите със задълженията на местната администрация, разписани в Закона за ветеринарномедицинската дейност, в т.ч. и контролните функции, които следва да изпълняват. Това са изисквания и процедури опазващи селскостопанското имущество, при установяване на добитък, пуснат в нарушение на законни разпоредби, както и изискванията, които подпомагат дейността на местната администрация.

В хода на заседанието бяха коментирани и въпроси за площадките за загробване, за възможностите за изграждане на конструкции за залавяне (от местната администрация) на свободни безстопанствени животни.

Областна епизоотична комисия гласува следните решения:

ОДБХ Варна ще изготви график за изнесени приемни дни в общини и в кметства в малки населени места, а Областна администрация - Варна да го разпространи до кметовете на общини.

В спешен порядък (в срок до 1 месец) следва да се определят общински земи за терени за загробване или да се влезе в процедура за определяне на такива площадки, в общини, в които все още няма.

Писмата от АПИ и Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата“, които съдържат мерки за стопанисването и излизането на селскостопански животни по републиканската пътна мрежа, както и подобряване на координацията между отговорните органи и звена за недопускане възникването на ПТП със животни по пътищата ще се изпратят до кметове на общини от областта за предприемане на действия.