На "Московска" 33 представят новата Наредба за общинските жилища. На пресконференцията присъстват общински съветници от различни политически групи. Лидерът на "Спаси София“ Борис Бонев, арх. Росица Николова – общински съветник и зам.-председател на комисията по архитектура на Столичния общински съвет, и Цвета Николаева, кмет на район "Красно село“, представиха новата Наредба за общинските жилища, с която се прави крачка към справедливост и повече контрол в тази област.

"Новата Наредба за общинските жилища е важна крачка към една по-социална, справедлива и устойчива жилищна политика в София", заявиха от "Спаси София".  

Ето какво още добавиха по темата:

- Създаваме истинска жилищна политика

- Прекратяваме разпродажбата на общински жилища за жълти стотинки

- Създаваме прозрачен процес за кандидатстване с нова електронна система

- Създаваме нови правила за наем, които не наказват, а поощряват икономическа активност

- Приоритетни групи за настаняване за възрастни, млади семейства и хора с увреждания

"Новата наредба ще въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Така ще сме сигурни, че помощта отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние. Допълнително ще се засили контролът върху използването на общинските жилища, за да не допуснем ситуации, в които те се преотдават незаконно или се използват за други цели“, каза Борис Бонев, председател на "Спаси София“.

Дълги години в София общинските жилища се разглеждаха като ненужен актив, който трябва да бъде разпродаден на безценица, вместо да бъде управляван в интерес на хората. В момента общинският жилищен фонд намалява, защото апартаментите се продават на цени далеч под пазарните, а същевременно общината няма политика за разширяването му. Резултатът? Хиляди хора чакат години наред за настаняване, докато жилищният фонд намалява, вместо да се увеличава.

В тази връзка Бонев допълни: "С новата наредба категорично слагаме край на тази практика. Прекратяваме разпродажбата на общински жилища на символични цени, защото вярваме, че тези имоти трябва да се използват за социална политика, а не да стават частна собственост за жълти стотинки. Това не означава, че напълно премахваме възможността за продажба, но тя ще бъде при строго определени случаи и при значително по-високи цени, близки до пазарните“.

По думите на Цвета Николаева, кмет на район "Красно село“ от "Спаси София“, с новата наредба се поставя началото на важна реформа в управлението на общинските жилища в София. На пресконференцията тя заяви: "Като кмет на район, който активно работи с граждани, търсещи настаняване, мога да ви уверя, че проблемите, пред които се изправяме ежедневно, са дълбоки и системни.

В момента действащата наредба не дава достатъчно ефективен механизъм за разпределение на жилищата, а административните пречки често правят процеса твърде бавен и непрозрачен“.

"Залагаме на по-добър контрол върху използването на общинските жилища. В момента не е рядкост да виждаме как такива имоти се преотдават незаконно или се ползват от хора, които вече не отговарят на критериите. Системата за проверки ще бъде значително по-ефективна, а санкциите – по-сериозни. Тази наредба е първата стъпка към изграждане на истинска жилищна политика в София – такава, която не просто управлява наличния фонд, а го развива и поддържа“, информира арх. Росица Николова, общински съветник от "Спаси София“.

“Благодаря за конструктивната и ползотворна работа на колегите от БСП и Възраждане. Очакваме подкрепа и от други политически групи като Синя София и Има такъв народ", завърши Борис Бонев.

С нова Наредба за общински жилища, съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, справедлива и устойчива жилищна политика в столицата. Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, безсрочни да са за хората с увреждания над 71% и гражданите над 65 г. Според вносителите на предложението по този начин ще може регулярно да се правят справки дали те продължават да отговарят на условията.

Предлагат се и три вида договори:

- Безсрочен наем - единствено за възрастни и хора с увреждания, за да живеят спокойно в общинско жилище.

- Нормиран наем - регулиран за срок от 5 години, в който домакинството да се фокусира върху увеличаване на доходите си.

- Пазарен наем - обявяван на публичен търг за срок до 7 години на пазарни цени

Досега Наредбата за общински жилища е подкрепена от ПП-ДБ-СС, БСП, Възраждане, Синя София и ИТН. Предстои документът да бъде входиран за разглеждане в Столичния общински съвет, както и да мине през едномесечно обществено обсъждане.