Солени глоби за Община Пловдив за незаконосъобразност по обществени поръчки
©
Сред проверяваните поръчки е възлагането на строежа на стадионите "Христо Ботев" и "Локомотив", реконструкцията на "Даме Груев", проектът "По крепостните стени на Филипопол", подобряването на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Пловдив – I етап по пет обособени позиции, реконструкцията на канализационната и водопроводна мрежи на град Пловдив, етап I, квартал (част) 10 бул. "Дунав" – "Брезовско шосе", изграждането на нова детска градина за 8 групи в жр "Тракия". Проверките са обхващали изпълнението на сключените договори и документалната обоснованост на извършените плащания по тях.
Съставени са актове за установено административно нарушение, но в тримесечния отчет не се посочва има ли и на каква стойност са вредите. Проверените 7 обществени поръчки са на обща стойност 88 611 424 лева.
В доклада се казва, че най-много нарушения са установени в начина на определяне на оценката по всеки показател в Методиките за комплексна оценка, който не дава възможност да се оцени нивото на изпълнение и да бъдат сравнени и оценени обективно техническите предложения в офертите, както и не осигурява на кандидатите и участниците достатъчно информация за правилата, които ще се прилагат при определяне на оценката по всеки показател. Установено е, че с незаконосъобразно утвърдените Методики за комплексна оценка, е дадена неограничена свобода на оценителната комисия, без да има механизъм за оценка на техническите предложения по същество, който да позволи да се оценят по-високо тези оферти, които предлагат по-високо качество на изпълнението и/или по-добри технически характеристики. В резултат на незакосъобразните методики, всички участници, с изключение на един, впоследствие избран за изпълнител, са отстранени от по-нататъшно участие, което е довело до опорочаване на обществените поръчки.
В два случая АДФИ установява, че не е сключен писмен договор с външен експерт – строителен инженер, привлечен като член на назначена комисия за разглеждане, оценка и класиране на постъпилите оферти. Констатирано е, че едновременно в РОП и на профила на купувача, поддържан на централизираната електронна платформа, не е публикувано становището на АОП за осъществен контрол върху 118 Проверени задачи процедура за възлагане на обществена поръчка. Освен това в профила на купувача на възложителя, поддържан на централизираната електронна платформа, не е публикувана информация, относима към проведените пазарни консултации и получения резултат.
За така установените, в хода на финансовата инспекция, нарушения са съставени и връчени 19 бр. АУАН срещу отговорното длъжностно лице. При проверка на изпълнението на договорите, сключени след проведените процедури за възлагане на обществени поръчки, е установено неспазване на договорни клаузи относно несвоевременно представен на възложителя финансово-строителен план и график за изпълнение на СМР; неналичие на обезпечение с валидна гаранция във връзка с предоставени авансови плащания за два отчетни периода, с което не са защитени финансовите интереси на общината; неспазване на единичните цени на материалите от анализните цени към количествено-стойностна сметка, неразделна част от сключен договор за обществена поръчка, представена с проектната документация.