Днес София получи поредното международно признание – градът ни беше избран сред трите финалиста за Европейска столица на демокрацията 2026, заедно с Ротердам и Кашкайш. Досега Европейски столици на демокрацията са били Барселона - през 2023/24 и Виена през 2024/25. Това заяви кметът на Софияь васил Терзиев във Facebook.

Това е огромно признание за всички нас – за администрацията, за активните граждани и за всеки, който вярва, че доброто управление се прави с прозрачност, участие и иновации. Тази номинация не е просто титла – тя е доказателство, че в София вече се случват положителни промени. 

Как стигнахме дотук?

Гражданският бюджет на София – инициативата дава на гражданите правото не само да предлагат, но и да гласуват за проектите, които ще бъдат реализирани с общински средства. През 2024 г. заделихме 5,3 млн. лв., а тази година планираме да разширим обхвата на програмата.

Програма "Европа" – финансира местни граждански организации с 1 млн. лв. годишно, за да реализират проекти в областта на демокрацията, културата и социалното сближаване.

Програмата LIFE за чист въздух – помага за подобряването на качеството на въздуха чрез подмяна на стари печки с екологични решения (климатици, термопомпи и др.).

Освен горните програми, представихме пред организаторите и нашите ключови инициативи, насочени към децентрализация, повишаване на прозрачността, отчетност при разходването на публични средства, и въвеждане на по-ясни и открити механизми в градоустройственото планиране и др. Тези политики са част от дългосрочната ни визия за по-ефективно управление и активно гражданско участие в развитието на София.

Но тук не спираме. Започнахме разработване на нови амбициозни проекти, които ще поставят София сред водещите градове по градско развитие, зелени политики и дигитализация. 

Сред тях са:

Зеленият ринг на София – изграждане на 30 км вело- и пешеходни маршрути, които ще свързват кварталите чрез екологични транспортни коридори.

Квартални центрове за разделно събиране на отпадъци – мрежа от удобни пунктове за рециклиране, като местоположението им ще бъде определено с участието на гражданите.

Пясъчник за иновации – инкубатор за иновативни решения в транспорта, енергетиката и дигитализацията, отворен за стартъпи и граждански инициативи.

Поздравявам екипа на Столична община за усилията и добрата работа, както и гражданите на София, които активно участват в изграждането на един по-отворен и демократичен град! 

Надявам се още повече хора да се включат в програмите ни, защото именно вашите идеи правят София град с бъдеще!

Следващата стъпка е гласуване от 4500 граждански журита от 47 държави между 3 и 12 март. Очакваме с нетърпение финалното решение!