Велико Търново бе един от първите градове у нас, в които приключи европейското финансиране по програмата за грижа за самотни и трудноподвижни възрастни хора. В общината има общо над 420 такива потребители, с които работят над 130 помощници. В подобна ситуация са много общини в страната, но в старата ни столица са намерили решение на проблема, предаде кореспондент на "Фокус“.

Програмата за грижа за самотни и трудноподвижни възрастни хора във Велико Търново съществува от около 2 години, а финансирането, което е вложено в нея е в размер на над 2 млн. лева. Подпомогнати са стотици потребители, които наистина няма как да се справят сами с ежедневните задачи като пазаруване, готвене и така нататък. В старата столица съумяха да се справят с проблема много преди той реално да настъпи.

"Последователността и устойчивостта на социалната политика в Община Велико Търново, отговорността, която имаме и отношението в грижа и подкрепа за хората ни накараха още миналата година ние да задействаме процедурата по получаване на устойчиво държавно финансиране, така че хората да продължават подкрепата, която им е нужда, а тези, които оказват подрепата да бъдат мотивирани, спойойни и сигурни, че техните трудови ангажименти и тените трудови възнаграждения ще продължат“, обяснява Росица Димитрова, директор Дирекция "Социални дейности и здравеопазване“.

Единствената промяна е, че сега услугата е с ново име и се нарича "Асистентска подкрепа“. В нея са преназначени всички медицински сестри, психолози, физиотерапевти, социални работници, шофьори. Промяна има единствено в името на досегашните социални санитари, които вече са социални асистенти.

"Аз се грижа за четирима души във Велико Търново, имам хора, които са доста далече от моя дом, но пътувам сутрин рано с автобус. Когато дойда при един потребител, първо е да се видим, да си кажем как е минал остатъка от деня. Това е много важно, защото те се нуждаят от много голямо спокойствие и вярва. Чакат ме с нетърпение“, допълва Кина Ганцарова, която е посветила целия си живот на грижата на възрастни хора. Чуйте какво казва тя за работата си.

Реално за потребителите на услугата за домашна грижа няма никакви промени. За тях най-важно е да продължават да получават подкрепа от страна на държавата. Това е и стимулът на всички общини в България да намерят начин да продължат програмата.