Пърформанс артистка ще рискува живота си във Варна. Това ще се случи в рамките на Форум БУНА на 24-ти май от 19 ч. в пространство ReBonkers в рамките на изложбата "Природата на връзките" на куратора на фестивала - Ирина Баткова.

Тогава пърформанс артистката Боряна Петкова (базирана в Париж) ще рисува обкована в стъклена решетка. Всяко шеметно движение на платното, ще бъде с цената на риск за здравето и живота.

Специалистът на арт форума Ирина Баткова е художник, писател и изкуствовед. Тя е куратор на избрания с конкурс проект "Ето къде си" на Михаил Михайлов, с който България се представя на 59-то Венецианско биенале.

Темата, която Баткова избира за тазгодишното издание на Форума БУНА (24.05 - 02.06) във Варна, е "Природата на връзките", като това ще бъде и темата, на творбите, подбрани от нея за централната експозиция на фестивала, която ще бъде изложена в  ReBonkers.

"Природата на връзките" е изложба, базирана на идеи от труда на американската философка Мери Ан Уорън. Уорън разглежда различните категории и рамки, които формират общественото мислене и възприятие. В труда си, Уорън разглежда "потичнитеските концептуални рамки", една от които е идеята за разглеждането като паралелни на дуализмите мъжко срещу женско и култура срещу природа.

Еко-феминизмът изследва начините по които тези концепции функционират в реалния живот, създавайки и поддържайки рамки на господство и потисничество. Екофеминистката етика включва изразяването на специфични ценности, породени от женската чувствителност към света, като съпричастност, грижа, внимание към другите и околната среда, които често се губят или подценяват в масовата западна етика.

Изложбата “Природата на връзките" включва визуални творби, инсталации и пърформанси от артистите: Дагмар Шурер, Албена Баева, Леда Ванева, Надежда Ляхова, Гьоннюл Нюхоглу, Марияна Василева, Боряна Петкова, Боряна Роса, Наталия Йорданова и София Димова.

Чрез визуални творби, инсталации и перформанси, артистите създават визуална среда, която разглежда появата на етичен дискурс, възникнал от разнообразието от "разкази“ или "гласове“ на жени,разположени в различни национални, исторически и културни обстоятелства.

Въпреки че десетте художнички, които участват в изложбата, анализират различни теми изследват свои оригинални подходи в артистичните си практики, те успяват по много внимателен и деликатен начин да потънат в дълбоките пластове на себепознаването на женската си същност, за да създадат една територия на специално отношение към разбирането за света, природата и другите.

Форумът БУНА се организира от Сдружение Таляна и Фондация БУНА с поскрептата на Национален Фонд Култура, Министерство на културата и Община Варна.