Сливенският митрополит Арсений и кметът на Ямбол обсъдиха въвеждането на вероучението като класно занимание
© Община Ямбол
"Със Сливенска света митрополия и ямболското архиерейско наместничество работим много ползотворно. Православната църква има изключителни заслуги за опазването на българските традиции и съхраняването ни като нация през вековете. Църквата изгражда и първите училища у нас. Ние споделяме идеята, че вероучението може да послужи като превенция срещу агресията и средство за духовно-нравственото възпитание на нашите деца. Българската православна църква винаги е бил наш духовен водач и съм убеден, че тя ще помага на децата, които са бъдещето на Ямбол и на Родината ни.“, каза кметът Валентин Ревански, който беше домакин на срещата.
Като съвременни възрожденци сливенският митрополит определи днешните учители. Той припомни и думите на Стоян Михайловски "народността не чезне, там, където знанието живее“. "Благодарение на църквата и на българските учители тази народност не чезне“, каза още Арсений.
Митрополитът подчерта пагубното въздействие на хазарта, райския газ, синтетичните наркотици, дори енергийните напитки върху подрастващите. "Консуматорството залива нашето Отечество. Ние превръщаме децата си в консуматори, като ги възпитаваме непрекъснато да получават нещо,“ добави митрополитът и даде пример с фразата "пакост или лакомство“, използвана от децата по време на Хелоуин, който по думите му е подигравка със смъртта.
Светият синод от години настоява вероучението да се въведе като задължителен предмет в учебните програми. В редица училища в Пловдивската епархия обучението по религия е въведено като извънкласно занимание. В Сливен вече са създадени три неделни училища, сподели митрополит Арсений.
В Ямбол в Основно училище "Йордан Йовков“ седма поред година се провеждат занятия по религия, като учебниците се осигуряват от патриаршията, сподели директорът Мима Кондова. Подготвен теолог обучава извънкласно учениците на Професионална гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии, според думите на директора Теодора Сулева. Часове по вероучение се провеждат редовно до преди години и в Основно училище "П. Р. Славейков“, докато отец Висарион служи в Ямбол. Сега чест гост на училището е игумения Минодора от манастира "Рождество Богородично“ в Кабиле, каза директорът Илиана Бицова. Учениците на Спортно училище "Пиер дьо Кубертен“ контактуват ежедневно с отец Стоян, енорийски свещеник на храм "Свети Георги“, според директора Милена
Тодорова. В Основно училище "Любен Каравелов“ вероучение се преподава в часа на класния ръководител от подготвен преподавател.
Желание за съдействие за въвеждането на вероучението под различни форми заявиха и другите директори на училища. От своя страна сливенският митрополит Арсений и новият архиерейски наместник на Ямболска духовна околия Йоан Петров изразиха готовност да присъстват на срещите с родителите и учениците с цел да получат тяхното информирано съгласие. Светият Синод на Българската православна църква - Българска Патриаршия изработи, а Министерството на образованието и науката утвърди още през 2020 г. църковни учебници по "Религия – Християнство – Православие“, които ще бъдат предоставени на учебните заведения безплатно. С богословските факултети в София и Велико Търново са проведени разговори за организиране на курсове за преквалификация на учители със съдействието на Сливенската света митрополия, така, че занятията да се водят от подготвени преподаватели. Митрополията се ангажира и да доплаща на училищата за допълнителния труд на тези преподаватели.
Вече е постигнато съгласие с Министерството на образованието и се очаква вероучението да залегне в предучилищното образование, но трябва да има и подготвени преподаватели, подчерта сливенският митрополит.
Негово високопреосвещенство подари на кмета на Ямбол Валентин Ревански две икони. Икони получиха и директорите на училища, заедно с книги, отпечатани в новосъздаденото издателство на Сливенската света митрополия "Посветител“.