Уникална старина, свързана с едни от най-бляскавите години от историята на България, ще бъде разкрита като туристически обект. Тя е малко позната, но носи страхотен заряд. Това е раннохристиянския манастир "Св. Богодорица“ – известен като Теке Каарач, в лозята на местността Сълзица над кв. "Възраждане“.

Днес в заседателната зала на Областна администрация – Варна, инициаторите на идеята - арх. Максим Недков и Дарин Дучев, представиха на пресконференция своята концепция за социализирането й като туристически обект.

Манастирът е уникален по големина и историческо значение. В него са открити редица артефакти, потвърждаващи неговия статут като водещ книжовен и духовен център.

Проектът "Социализиране на манастир "Св. Богородица“ е финансиран от Фонд Култура на Община Варна Култура Варна и се осъществява с подкрепата на Областна администрация - Варна.

Целта е да се търсят средства, на база на идейния проект на инициаторите, за обособяването на новия туристически обект, който освен притегателно място за варненци, ще носи и приходи от туристи от различни държави.

Манастирът в местността Сълзица е един от най-големите на Балканите. Открит е в началото на XX в. от основоположника на българската археология Карел Шкорпил. Обхватни разкопки и проучвания започват едва през 1995 г. и с известни прекъсвания, продължават до 2007 г. Комплексът е уникален по своята планова схема и размери, без паралел, нито в българската, нито във византийската строителна традиция.

Предполага се, че е изграден в края на ІХ и началото на Х век от св. цар Борис Покръстител. Посветен е бил на Пресвета Богородица. За първи път Шкорпил обявява предположението, че ктитор на светата обител е свети княз Борис Покръстител на българите. Повод за това му дава откритият оловен печат, на който археологът разпознал лика на Михаил-Борис, както и старобългарски надписи. В манастирския комплекс е имало следи от живот до ХVIII век.

Досега са разчистени и частично проучени едва около 5 декара, т.е. по-малко от половината от площта, на която манастирът е бил разположен.

В комплекса археолозите са открили голяма манастирска черква и огромна кула с параклис, огромен скрипториум на площ от 400 кв.метра, библиотека, училище, монашески общежития, както и олтарна маса, ковашка работилница, аязмо, български, сръбски, византийски, турски и венециански монети.

Едно от най-ценните открития досега при археологическите проучвания в местността Теке Караач (Текето на черните брястове) над "Възраждане“ е бронзов кръст от Х в. На него е изобразено разпятието на Иисус Христос, а от четирите страни на кръста по всяка вероятност са четиримата евангелисти, чийто изображения са доста изтрити.