Скулпторът Крум Дамянов с изложба сред картините на Майстора
© Фокус
Повод на изложбата беше удостояването на големия скулптор, роден в Ракитово, Пазарджишко, с почетното звание "доктор хонорис кауза“ на Националната художествена академия.
За първи път в историята на кюстендилската галерия се експонира толкова мащабен скулптурен проект. Изложбата показва не само готови завършени творби, но и моменти от процеса на изработването им. Дори ателието на големия скулптор - във вида, в който реално съществува, е преместено в незавършената част от галерията.
"Крум Дамянов продължава да седи в ателието си на дъсчения стол и в наши дни, моделирайки и асемблирайки своите пространствени композиции, разчленява и отново компилира фигури и орнаменти за да надгражда своя свят“, каза директорът на галерията в Кюстендил Валентин Господинов.
Професор Емил Попов посочи по време на откриването, че Крум Дамянов е сложна и динамична личност. "Крум Дамянов смени представата за паметник. Смени тази социална задача с нов сложен скулптурен резултат, с елементи, стоящи в неделимо цяло".
"Напоследък направих няколко изложби, но въпреки това не свикнах с тях. Трудът, интересът, резултатите са в друга област. Доволен съм от това, че досега не е изопачена нито една моя работа със смените, които настъпват. Добре съм. Старостта не е много приятна възраст", каза Крум Дамянов.
Крум Дамянов е роден на 3 август 1937г. в Ракитово, Пазарджик. От 1994 г. преподава скулптура в НХА, София. Една от основните теми в неговите творби са героизмът и страданието на България. Крум Дамянов е добре познат извън страната ни и много от най-добрите му творби присъстват в галерии и частни колекции в Холандия, Германия, Белгия, Австрия, САЩ, Южна Корея . Има множество самостоятелни изложби в Париж, Маями, София, Брюксел. Участва в скулптурни симпозиуми в Австрия, Полша, Германия и в Олимпиада на изкуствата, Сеул, Южна Корея. Академик Крум Дамянов е носител на много отличия, сред които звание "Заслужил художник“, награда за цялостно творчество "Принос в българското изкуство“ на Съюза на българските художници (СБХ), "Златно перо“, награда на Министерството на културата "Златен век“, почетен знак на президента на Република България, орден "Св. св. Кирил и Методий“ – I степен, държавна награда "Паисий Хилендарски“, орден "Стара планина“ I степен и "Златен век“ – огърлие.
Венцеслав ИЛЧЕВ