Симеон Ставрев във Facebook, видя Sofia24.bg.
Ето какво още каза той:
Обяснявам възможно най-просто, за да могат да разберат как работи системата:
- ГЕРБ построиха завода в село Яна за 350 млн. лв.
- ГЕРБ искаха да построят и инсинератор за изгаряне на този боклук почти в центъра на София - съдът им каза, че нямат ОВОС и инсинераторът беше спрян.
- Всичкият отпадък от металните над 90 000 контейнера постъпва в завода - 400 000 тона на година. От тях 200 000 тона могат да се рециклират.
- В същия момент точките с цветните контейнери са под 3 000. От тях Екобулпак, Екопак и Булекопак събират около 27 000 тона. Предложението на нашата група ПП-ДБ-СС в СОС да се утроят тези контейнери беше прието, въпреки че ГЕРБ и БСП гласуваха против. Това решение все още не може да влезе в сила, защото тези три организации го жалят в съда.
- В завода от боклука да се отделят алуминий, пластмасови шишета и други материали, които могат да се рециклират, а останалото се суши във формата на бали, които наричаме RDF.
- В завода за боклук в края на мандата на Фандъкова не работеха линиите за отделяне на алуминий и пластмасови шишета и затова тогава този боклук се "депонираше“ т.е. ГЕРБ го заравяха го в земята.
- В момента заводът за боклук има договори за изгаряне на 100% от RDF-а с циментови заводи и ТЕЦ-ове, което значи, че ние, за разлика от ГЕРБ, не го заравяме в земята, каквато е и идеята на завода за боклук.
- RDF балите тежат по 600 км и са силно компресирани от метални преси. Дори да вали дъжд или сняг в тези бали прониква много малко влага заради компресирането и са напълно годни да бъдат изгаряни дори и при много дни, изложени на валеж - след 3 сухи дни няма никаква влга.
- Този RDF заминава с камиони за циментовите заводи и ТЕЦ-ове, което е грешно. По-евтино ще излиза да пътуват с товарен влак, за който ж.п. релсите минават на 10 метра от завода, но ГЕРБ не са се сетили да направят ж.п. спирака за тази цел. Затова товарим пътищата с излишни тирове и плащаме повече.
- Обмислям с колеги да вкараме предложение в СОС за отпускане на средства на завода за боклук за изграждане на навеси, където RDF-а да се съхранява изцяло на сухо, както и да предприемем разговори с държавата за изграждане на ж.п. спирка.
Известно е, че на 31 март, общински съветници от СОС посетиха Столичното предприятие за третиране на отпадъци в село Яна.
"Това е най-голямото незаконно сметището на София под закрилата на Терзиев!
Това се опитаха да скрият от общинските съветници! Намерихме бъдещата клетка 5 зарината с боклук, РДФ и тонове пластмаса. Скрили са тонове отпадъци от завода с надеждата, че няма кой да ги разкрие. Терзиев, който "се бори" с незаконните сметища, сам създава такива под носа ни. Къде е инспекторатът на Столичната община? За това гигантско сметище трябват най-малко оставки! Първата на директора на завода Савов!", заяви Антон Хекимян от завода за отпадъци, като публикува снимки и видео в социалната мрежа.
Ваня Григорова също публикува видео и снимки, а след това коментира видяното: "RDF-ът намерен! Снимки, видеа, писмени доказателства - на Терзиев и Савов това не им пречеше да обясняват, че в завода за боклук проблеми няма. Тази сутрин обаче бяхме допуснати вътре, явно са смятали, че ще ни водят за носа и няма да разберем нищо. Без да отчетат обаче, че когато се държиш лошо със служителите - те говорят. Когато им орежеш възнагражденията, няма как да се правят, че в завода всичко е наред".
Качвам две снимки "преди“ и "след“ посещението ни в завода за боклук на София заедно с "ГЕРБ - Ново начало“ и "БСП - Ново начало“ и където г-н бившият шеф на новините на bTV и г-жата бивш кандидат за кмет на София не успяха да намерят новина, защото заводът работи нормално и София не е затрупана с боклуци. Това заяви общинският съветник от ПП-ДБ-СС в СОС