Инициативен комитет започва кампания за изграждане на паметник на кюстендилката Райна Цанева. Това съобщи пред "Фокус“ Милен Георгиев, представител на Инициативния комитет. Самият комитет носи името "Райна Цанева – майка на 600 деца“.

"В периода от 1921 година до 1944 година тя е спасила, отгледала, изучила около 600 деца от Кюстендил. Децата са били сираци. Човек, който в местната история в последните десетки години е забравен или не се припомня за него достатъчно. Такива хора са за пример“, каза Милен Георгиев.

Той посочи, че идеята е да се изгради паметник на Райна Цанева и тя да бъде почитана подобаващо. Идеята е паметният знак да бъде поставен на улицата, носеща името на вината кюстендилка. Там е била и родната й къща.

Процедурата изисква решение на Общински съвет – Кюстендил, чрез което да се определи и точното място. Визията на паметника вече е ясна.

Райна Цанева се ражда през 1886 година в Кюстендил. Завършва педагогическо училище в родния си град, а след това колеж във Виена. Омъжва се за Никола Цанев, който само след няколко месеца умира.  

През Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война е самарянка, а след това отдава цялата си енергия, грижи и лични средства на осиротелите от войните деца. През 1921 година Райна Цанева основава в Кюстендил сиропиталището "Милосърдие", после създава и дружество със същото име.  В началото на 30-те години чрез различни дарения, постъпления от членски внос, лотарии и представления, завещания, помощи от частни лица и дружества, но преди всичко със свои лични средства, Цанева изгражда комплекс-сиропиталище "Милосърдие". В него има 25 стаи, уютен двор с цветни градини и езерце, трапезария и кухня. Самата тя спи в сиропиталището при децата. Нейната стая е дирекция, "офис", приемна и работилница, където момичетата до късно вечер учат бродерия и плетиво.

По взаимоучителната метода се обучават към 600 деца. Райна Цанева успява да събере пари за детско летовище на хълма "Хисарлъка“, което след години се превръща в детски санаториум и оздравително училище за деца с белодробни заболявания. В своя труден и богат живот Райна Цанева е могла да се бори и преодолява много трудности, да печели за своите благородни цели съмишленици и помощници. Но през 1945 година е била безсилна срещу жестокостта и грубостта на неблагодарни и манипулирани хора. На събрание от новообразуваната обществена организация я заклеймяват, че възпитава децата в религиозен дух и попщина. Обвиняват я в злоупотреба със сирашките пенсии, отпускани всеки месец от отдела за подпомагане пострадалите от войните. На това позорно събрание е прекратена дейността - ликвидирано е дружество "Милосърдие". Райна Цанева е отстранена от сиропиталището, децата са разпръснати по различни домове в страната. Отнемат й всичко; дома й - малка стаичка в сградата на "Милосърдие", огромната й дейност – смисълът на живота й за изминалите 25 години, даже и малката й пенсия, отпусната през 1943 година. Сиропиталище "Милосърдие“ се превръща в дом "Републиканска Младеж". Последните години от живота си, почти невиждаща и болна, тя е прекарала в дома на племенника си Христо Зехтинков , София. Умира на 3 януари 1971 година. Райна Цанева е удосотена със званието "Почетен гражданин на Кюстендил“.

Венцеслав ИЛЧЕВ