Шест институции от Бургас ще реализират интересни проекти към Министерството на културата

© Община Бургас
Регионална библиотека " Пейо Яворов", Регионален исторически музей – Бургас, Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа", Държавна опера – Бургас, Държавен куклен театър – Бургас и Градска художествена галерия "Петко Задгорски" ще реализират успешно свои проектни инициативи по "Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти" към Национален фонд "Култура".
Проектът на РБ "Пейо Яворов" , носи заглавието QR Библиотечен Бургас. Той е ориентиран към създаването на нови подходи за опазване и популяризиране на културното наследство, чрез въвеждане на QR /Quick Response/ кодове, с което се гарантира гъвкавост и своевременен достъп до информация от библиотечния фонд. Иновативният подход е свързан с представянето на българската художествена литература чрез видео буктрейлъри, насърчавайки грамотността и обучението през целия живот извън физическото библиотечно пространство. Проектното предложение включва създаване на видео обиколка на библиотеката с включен жестомимичен превод. Видеата от обиколката ще бъдат достъпни посредством QR кодове. Проектът ще представи начин за интегриране на хора със слухови увреждания и ще стимулира подоброто разбиране на културното наследство. Стойността на проекта е 14,996,00 лв.
Регионален исторически музей - Бургас ще представи образователна интерактивна изложба за най-малките си посетители. Чрез експозицията и съпътстващите я занимателни игри децата ще опознаят красотата на природата и ще научат за особеностите на горите в Странджа планина, ще разберат колко са важни те и защо трябва да се опазват. Проектът е на стойност 9,819,60 лв.
Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа" ще представи събитието "Българският фолклор - непреходна ценност". Проявата съчетава образци на автентичен фолклор, изпълнени от групи за автентичен фолклор, преливащи в своя обработен вариант . Проектът е на стойност 50, 068,60 лв.
Държавна опера Бургас ще организира конкурс в памет на големия български баритон Стоян Попов. С него ще се насърчат младите оперни изпълнители в професионалното си развитие. Също така ще се популяризира изпълнителското майсторство на един от най -значимите оперни изпълнители от втората половина на 20 в., чиято 90 годишнина през 2023 г. ще бъде отбелязана с изложба на музикалните фестивали в Русе, Варна и Стара Загора, в които той многократно е участвал.Проектът е на стойност 38,470.00 лв.
Изработка на двуезичен каталог с наградени творби от Национална изложба биенале за съвременно българско изобразително изкуство "Приятели на морето 2004-2022 г". Това е проекта на Бургаска художествена галерия – "Петко Задгорски". Той включва популяризиране, дигитализиране и представяне на съвременното българско изобразително изкуство / живопис, графика и скулптура/ в периода 2004 -2022г от избрани културни ценности от фондовете на БХГ - наградени творби взели участие в биенале за съвременно българско изобразително изкуство "Приятели на морето“.Проектът е на стойност 11,184,20 лв.
Създаване на дигитално студио към ДКТ – Бургас ще постави началото на разработването на кукли чрез 3D принтиране - проектиране, мултиплициране, куклена анимация, визуална и добавена реалност. Проектът е на стойност 25,940.00 лв.
Днес ще се състои представянето на колоритното издание в Градската художествена галерия в залата, където е експонирана изложбата "50 години Школа по живопис с ръководител Радко Мурзов".
Днес от 16:00 в Градската художествена галерия “Борис Георгиев" - Варна, ще има една многоцветна емоционална премиера. Радко Мурзов, уважаваният художник, който от половин век води най-популярната школа за рисуване в морския град, ще представи първите екземпляри на каталога, посветен на юбилея. Срещата с публиката ще бъде сред експонатите на голямата изложба "50 години Школа по живопис с ръководител Радко Мурзов", разположена в галерията.
Премиерата ще бъде повод за сърдечен разговор с възпитаници, родители, приятели и поддръжници на школата през годините. Радко Мурзов е подготвил каталог подарък за всеки един от участниците в изложбата и очаква с вълнение срещата с тях.
Художникът признава, че изборът на рисунките за юбилейното издание е бил много труден, но е успял да разположи на неговите 40 цветни страници най-добрите детски рисунки в историята на школата, както и да сподели своята ценна методика на преподаване.
“Ето например Невена Вълчева присъства, аз мислех, че е художник, а тя е станала архитект - споделя той пред Нина Локмаджиева, - на откриването на изложбата от Дюселдорф бяха дошли Аглика Христозова, от Австрия дойде Йоана Пометкова - още много мили срещи имах с мои възпитаници. Деница Янева, която сега има изложба в Художествения музей “Георги Велчев", също е моя възпитаничка.
Тези пораснали деца сега ме прегръщат, целуват ме, казват ми, че годините в школата за тях са били най-приятните. Получавам и картички, които докосват сърцето ми, две от тях ще прочета на премиерата, те са много показателни за отношението на децата към мен.
Ще звучи пиано, нашият приятел актьорът Пламен Георгиев ще бъде с нас и всичко ще се случи в рамките на един свободен разговор, в който ще се включат и партньорите по проекта - Градската художествена галерия - Варна, Общинският детски комплекс Варна, на чийто адрес пристигаха повечето награди през годините, както и много близки хора, чиито пътища са се пресекли с школата.
Ще посрещна всички сред експозицията, където има постери от историята на школата, документи за получените награди, галерия на детската рисунка - рамкираните шедьоври на децата, които са станали художници, както и творбите на 26 деца от сегашния състав на школата и на участници в нашия пленер - деца от Украйна, Русия, Беларус. Над 200 произведения има в тази изложба, всичко в нея цъфти.
Винаги съм бил влюбен в детската рисунка и смятам че тя има място в галериите със своето наивно, парадоксално, цветно и ентусиазирано пресъздаване на детския свят."