интервю за "Фокус" директорът на ОДМВР - Пловдив ст. комисар Георги Машонов.
"Може би ще ви прозвучи странно, но много рязко са намалели пътно-транспортните произшествия и това са цифри, които ние не можем да оборим. Например ПТП за тази година до настоящия момент са 560, ранените са 687, загиналите са 53. Това са ПТП с пострадали лица. А с материални щети са 1867 ПТП, в сравнение със същия период на 2023 г. Имаме значително намаление на тежките катастрофи с 215, а ранените са намалели с 318. Парадоксално, но броят на загиналите се е увеличил с 16. При това нямаме ПТП с множество загинали. С автобуси имаше няколко случая през годините назад, където за нещастие много хора загубиха живота си.
Имайте предвид, че за загинали ние водим всички, които са претърпели нараняване от ПТП и са загинали макар и в по-късен етап. Друг е въпросът за причинно-следствената връзка, но тук влизаме в съвсем други изследвания и не бива, за да не бъде прочетено това оправдателно, в никакъв случай. Ние сме достатъчно самокритични и не се влияем от критиката на хората, защото е редно да има обществен контрол. Понякога ни се струва, че като че ли е прекалено, но това е животът", добави Георги Машонов.
Според статистиката на дирекцията, посочените катастрофи - 532 са по вина на водачите на МПС. При тези катастрофи има 50 загинали и 657 ранени. Най-честите причини за това са отнето предимство, несъобразена скорост, внезапно навлизане в насрещното движение и отклонено внимание.
"За съжаление, обаче, се наблюдава и неприемливо поведение на пътя от страна на най-уязвимите участници – пешеходците. Поради допуснати от тях нарушения са възникнали 26 ПТП с 3 загинали и 24 ранени. Най-често поводите да бъдат блъснати от МПС са били при внезапно навлизане на платното за движение, неправилно и небезопасно пресичане на платното за движение, пресичане при червен сигнал на светофара", добави директорът на полицията.
Към мерките, които се прилагат в областната идрекция на МВР за подобряване на пътнотранспортната обстановка в Пловдив и областта спадат:
1. Завишена административно-наказателна дейност с участието на всички служители с правомощия за работа по Закона за движение по пътищата, а не само пътните полицаи. В тази връзка служителите от дирекцията са съставили 20661 актове и 102000 глоби с фиш. Издадените наказателни постановления са 19280 /с 2190 повече/.
2. Максимално натоварване на техническите средства за скорост, като в резултат са регистрирани с 48050 повече електронни фишове за нарушения на скоростните режими, в сравнение с миналата година.
3. Засилен контрол над водачите за правоспособност, употреба на алкохол и наркотични вещества. От началото на годината са установени 830 пияни, 180 под въздействие на наркотици и 395 неправоспособни водачи.
4. Регулярно се провеждат СПО по метода на линейния контрол, както и широкообхватен контрол, като към момента броят им надхвърля 1300.
5. Провеждат се превантивни кампании и акции, сред които "Зима“, "Безопасно лято“, "Пешеходци“, за недопускане на нерегламентирани състезания, над мотористи, рискови маневри и др.
6. Изключително много се залага и на беседите с деца и ученици по темите за пътната безопасност, като имаме над 700 участия в учебните заведения от областта.
7. С повишено внимание служителите следят за евентуални нередности по поддръжката на пътищата и пътната сигнализация, като за установени нередности са издадени общо 1625 писмени предписания към стопаните на пътя.
Пловдив вече е на трета позиция в страната по брой на пътно-транспортните произшествия, което до известна степен се дължи на прилаганите мерки от страна на ОДМВР. Това съобщи в