Семинар в Стара Загора се фокусира върху разпознаването на фалшиви новини
© Община Стара Загора
Форумът беше открит от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, който подчерта значимостта всеки сам да си изгради критично мислене. Той определи темата за фалшивите новини като "важна и сериозна“.
"Присъствайки тук днес, си задавам следния въпрос: Кое е това, което управлява истинския живот? Дали сме ние, или социалните мрежи, които за жалост ни заливат с фалшиво съдържание, с фалшиви новини, с фалшиви профили, с неистински хора. Това е много голям проблем поради простата причина, че променя както личностните ни представи дори и за нас самите, така и води до сериозни деформации в обществото“, акцентира в изказването си г-н Диков.
"Истината не е дума срещу дума, истината – това са фактите“, отбеляза Диков. Той допълни, че подобни форуми са важни, тъй като са насочени към "открито и честно говорене за този проблем, който води до много тежки последствия. Заедно като общество, като хора и като част от истинския, а не от виртуалния живот, трябва да полагаме усилия да бъдем грамотни и да имаме ресурсите, с които да разпознаваме истината от фалша", отбеляза Николай Диков.
Журналистите с дългогодишен опит в "Медиапул“ Владислава Пеева и Симона Костадинова, лектори на събитието, представиха важността от боравенето с факти в медийната среда и рисковете, свързани с разпространението на подвеждаща информация и фалшиви новини.
"Много лесно можем да попаднем в клопката на много неистини. Важно е да сме наясно, че социалните мрежи са място, където може прочетете мнения, а не факти“, отбеляза Владислава Пеева.
Симона Костадинова обясни, че когато решим да се информираме от даден сайт трябва първо да проверим дали на него има посочени контакти, цитиран източник и правила за обработка на лични данни.
Журналистите запознаха присъстващите какво представлява фактът – нещо, което може да бъде проверено и потвърдено като статистика, официални данни, изказвания и дати – и как се различава от мнения, прогнози и лични убеждения. "Дяволът е в детайлите“ – подчертаха лекторите, отбелязвайки, че дори сатира или саркастичен пост могат да се възприемат буквално и да създадат подвеждащи впечатления.
Сред акцентите по време на форума беше "Какво знаем за света?“ – въпросник, който участниците решиха с ентусиазъм, откривайки как предразсъдъците могат да променят нашия мироглед и да влияят на възприятията ни. Той бе представен от журналиста Радослав Александров.
Лекторите дадоха практически съвети как да избягваме разпространението на фалшиви новини. На първо място трябва да се направи внимателна проверка на информацията, особено когато тя съвпада с личните ни възгледи. Владислава Пеева подчерта, че "във всяка новина или анализ ние търсим потвърждение поне от три независими източника“.
Участниците разгледаха случаи на подвеждаща информация, дийпфейк видео, изображения генерирани с изкуствен интелект, фалшиви сайтове, които копират водещи медии. Особено внимание бе обърнато на факта, че фалшивата и подвеждаща информация може сериозно да навреди на здравето и на финансите ни.
Лекторите представиха конкретни примери и анализи на актуални случаи на дезинформация. Те запознаха присъстващите с различни инструменти за проверка на информацията – включително обратно търсене на изображения и платформи за проверка на фактите.