За пета година в село Чилнов, община Две могили, се проведе кулинарно-фолклорният "Празник на плодородието". Гостите имаха удоволствието да се насладят на богатата фолклорна програма, на вкусната храна, приготвена с любов и изложена на масите, благодарение на всички местни и гостуващи. Началото на празника бе дадено от областния управител Драгомир Драганов и кмета на Две могили Божидар Борисов, пише Областна администрация Русе. 

Областният управител посочи, че запазвайки традиционното представяне на фолклорната култура, събитието се обогатява с всяко следващо издание. "Пожелавам на всички участници удовлетворение от това, което постигат и показват. Нека всеки един, който е дошъл да се докосне до автентичните български обичаи, да прекара незабравими мигове, но и да разказва и по другите краища на страната ни за уникалността на Русенския регион", каза Драганов. От своя страна кметът Борисов посочи, че общинската администрация ще продължи да подкрепя подобни инициативи и посочи, че празникът се е превърнал в едно от най-очакваните мероприятия в Две могили.

Организаторите от Народно читалище "Светлина-1927“ получиха грамота от Съюза на народните читалища за активно културно присъствие. Тази година се проведоха и три конкурса – за най-добре аранжирана маса "Плодородие" , за обреден хляб и конкурс "Кошница Плодородие“. Журито бе оглавено от заместник-кметът на община Две могили Красимира Русинова, а членове бяха: Венцислав Неделчев, който е първият дипломиран доктор по хореография в област Русе и любител етнограф, както и общинският съветник Христина Ефтимова.

Първи в конкурса за най-красиво аранжирана маса станаха Народно читалище "Светлина-1927", село Изгрев, община Суворово. Второто и третото място отидоха съответно при НЧ "Светлина-1927", с. Хотанца, община Русе и НЧ "Христо Ботев-1898", село Ценово. НЧ "Петко Симеонов-1905", село Муселиево, община Никопол победиха в конкурса за обредни хлябове. Втори станаха НЧ "Развитие-1899", село Полско Косово", община Бяла, както и НЧ "Просвета-1901", село Писанец, община Ветово. В конкурс "Кошница плодородие" фаворит бяха от НЧ "Светлина-1928", село Хотанца, община Русе. На второ място се класираха НЧ "Светлина-1927", село Изгрев, община Суворово, а на трето група "Суйгу", град Ветово.

Бяха връчени и редица специални награди. Народно читалище "Христо Ботев-1898", село Ценово, област Русе грабна отличие за цялостно представяне, а наградата на кмета на Две могили отиде при Сдружение "Приказка за България" и нейния председател русенеца Цветелин Радулов. Наградата на местното читалище пък взе НЧ "Херион-1926", село Горталово, община Плевен, а тази на кметството бе за пенсионерския клуб в Острица. Наградата на "Ателие за везба", село Могилино бе отредена за Народно читалище "Петко Симеонов-1905", село Муселиево, община Никопол, а отличието на фирма "Красимир Димов – КИМТ-Д", град Две могили отиде при Занаятчийско предприятие – "Цвети Терзиева“, Разград.

И тази година се включи Цветелин Радулов от Сдружение "Приказка за България" от Русе, който приготви много вкусна градинарска чорба и мекици заедно с местни самодейки.

Атракция за гостите беше разходката с файтон до реката, а малките деца се разходиха с магарешка каруца.

"Благодарим на ръководството на община Две могили, които закупиха шатри специално за нашия празник, на фирма ЦЕКО ООД, които осигуриха вода за всички участници, на "Ф + С" Русе, на госпожа Диана Златева от Две могили, на Винарска изба Две могили и на "София Мел“. Благодарим за съдействието на Общинско предприятие "Чистота" и на работниците от кметство Чилнов. Благодарим на всеки един, който беше съпричастен с организацията на днешния празник“, споделиха организаторите от читалището.

Сред гостите на събитието бе и председателят на Общинския съвет в Две могили Мехмед Чолаков, а молебен за здраве и благоденствие бе отслужен от отец Емилиян.