За 12-ти път в селата от Горното поречие на река Арда от 22 до 30 юни ще се проведе Фестивалът на дивите цветя, чието начало бе поставено през 2013 г., съобщи за "Фокус“ Илия Годев – секретар в народно читалище "Проф. д-р Асен Златаров-1927“.  "На 22 юни започваме с Фолклорния събор "Изворен глас“, който е с три конкурсни категории. Те са Надпяване с песни от изворния родопски фолклор, Надиграване с танци от всички етнографски области на страната и любимата категория "Разказвачи на истории на родопски диалект“. В същия ден стартира и петото издание на пазар-изложение "Чиста храна за нас и нашите деца“, в който се включат производители както от района на Горното поречие на река Арда и Централните Родопи, така и производители от общностите на Слоу Фууд в България. Знае се, че Смилян е част както от мрежата в България, така и в международната мрежа на движението“, поясни Годев.

На 23 юни ще гостуват специално с щанд и презентации фондация "По-диви Родопи“, които ще покажат филм за своите дейности. "Те ще разкажат как едрите тревопасни животни в дивата природа помагат за опазване местообитанията на растенията, защото такава връзка има и защото, когато в природата се заселват отново видове, които вече не съществуват в традиционните за тях местообитания, това трябва да се прави с няколко вида едновременно, а не само с по един вид. Освен филма, ще има и дискусия и забавни игри за децата, свързани с опознаване на дивата природа в Родопите“, допълни Годев.

В същия ден от 17:00 часа в село Горна Арда, НЧ "Извор“ и кметството ще посрещнат участниците в ритуала Еньовденска магия с домашно приготвени мекички и сладка. "Хората ще имат възможност да опитат и студени напитки от билкови извлеци. Вечерта при Читаковата къща в селото започва и самият ритуал по подготовка за посрещането на изгрева. Това събитие е традиционно и над 100 жени се събират на това място, за да посрещнат изгрева на 24 юни. Свиват се малките китки, които се оставят в "мълчаната вода“ и сутринта, минавайки под големия венец след изгрева на слънцето, нарицателката предрича на жените какво им предстои през следващата една година и следващия Еньовден“, обясни Илия Годев.

На 24 юни сутринта, село Горна Арда ще домакинства на дегустация на традиционни родопски храни и базар на билки – пресни и изсушени. Това ще се случи между 8:00 и 11:00 часа. В Могилица от 11:00 часа пък часа започват поредица от ателиета, които включват плъстене, багрене с билки, включително и рисуване с къна за деца.

На 25 юни в Смилян ще бъдат организирани занимания за деца за популяризиране както на дивите растения, така и на бобовите култури, които се нарича "Приготви си своето ястие от бобови и от диворастящи храни“.

На 27 юни е общата инициатива с Туристическо дружество "Крепост Могилица“. Техните водачи ще водят прехода Ботанически съкровища по южните склонове на Кайнадински рид. Преходът преминава по маршрут село Могилица, село Киселчово – м. Карталски Камък – Горно Димово – Надарска пещера – Могилица. По време на прехода ще се извърши наблюдение и преброяване на редки и защитени растителни видове. Желаещите да участват в тази инициатива, трябва да се запишат предварително до 20 юни и да платят такса за участие, уточни Годев.

На 29 юни е следващият ботанически тур, който е известен и разпознаваем под наименованието "В царството на Родопския крем“ – село Сивино. Начална точка на маршрута е Посетителски информационен център – Смилян. Участниците в него ще посетят първото регистрирано находище на Lilium Rhodopeaum /Родопски крем/. На връщане домакините от село Сивино ще са приготвили ястия от традиционни храни от сезонни билки/растения. Този тур също е предварително записване и такса за участие.

На 29 юни вечерта ще бъде прожекцията на филма "Кавал парк“ в Пречиствателната. След това ще има възможност за дискусия на филма и темите, които той коментира с екипа, заснел филма, каза още Илия Годев.