Сега тази сграда е на военните, но няма да повярвате за какво е била построена
![Сега тази сграда е на военните, но няма да повярвате за какво е била построена](https://i.id24.bg/i/2443155.jpg)
©
Днес в рубриката на "Фокус" – "Преди и сега“ ще ви върнем назад във времето, когато кмет на морския град е Кръстю Мирски. По негова и на неговата съпруга Стефания Мирска идея през декември 1888 г. се основава Женско благотворително дружество "Майка“. То има за цел да подпомага и просвещава българската жена. Сред дарителките е и княгиня Мария-Луиза Бурбон-Пармска, съпруга на княз Фердинад I.
През 1897 г. Дружеството открива и издържа Девическо занаятчийско практическо училище "Трудолюбие“. За целта бива построена тази сграда, но това става по-късно. Променя дружествения устав през 1928 г., като прибавя нов параграф за признаване и на жената на правата на човека и гражданина – равноправието.
Интересна е информацията за Елена Манова, която е първата дипломирана професионална модна дизайнерка в България. Тя произхожда от стар варненски род, датиращ от Освобождението, и израства в семейството на Йосиф и Екатерина Манови, следва в институт по моден дизайн, кройки и шев в Париж (Франция) и специализира в Белгия, а след завръщането си в родния град се включва активно в дейността на ЖБД "Майка“.
По време на първото си посещение в Париж през 1892 г. братът на Елена Манова – Атанас Манов, се запознава с мадам Жулиет Адам, директорка на известното периодично списание "La Nouvelle revue“. Вследствие на видяното през 1893 г. се ражда идеята да се основе и в България едно чисто женско списание, редактирано от жени – "Женский свят“. Ръководството му е поверено на по-голямата сестра на Манов – Теодора Ноева, която е изявена общественичка и подпредседателка на женското благотворително дружество "Майка“. По-малката, Елена Манова, редактира притурката "Домакиня“. Въпреки че още от първия си брой е рекламирано като "редактирано от жени, за госпожи и госпожици“, първоначално материалите се списват основно от брата и двете сестри. Самият Манов пише немалко статии без подпис или използва преводни материали от европейски женски списания. Госпожа Жулиет Адам също оказва подкрепа и сътрудничи на списанието със свои статии.
През 1989 г. Девическо занаятчийско практическо училище "Трудолюбие“ е наименувано Професионално училище за девойки "Трудолюбие“. По време на втория мандат на варненския кмет Михаил Колони дружеството подава молба да се разреши изграждане на собствена сграда. На 14 януари 1890 г. Общинският съвет отстъпва общински терен като дарение за изграждане на същата. През 1900 г. на площада в град Варна е се издига сградата на професионалното стопанско училище "Трудолюбие“, известна като дом "Майка“ (днес е Матроски клуб). Сградата е проектирана на един етаж от френския архитект Анри Пиер. Четиринадесет години по-късно същата е надстроена с втори етаж и електрифицирана. В Стопанското училище "Трудолюбие“ се провеждат благотворителни инициативи с културно-просветителски характер: събиране на средства за построяване на паметник на Христо Ботев в град Калофер; екскурзии до паметника на Херман Шкорпил в Джанавара; организиране на маскен бал с домино. Посещават колективно новия драматичен театър, кино "Палас“ и почти всяка неделя специалното ученическо кино. Ежегодно, в края на всяка учебна година, на Петров ден, дружеството урежда голяма изложба на изработени предмети от ученичките на Стопанско училище "Трудолюбие“. Умело и с вкус подредените предмети будят възторг и възхищение с наистина великолепната си фина изработка. Дружеството взема неколкократно участие в мострената изложба в град Варна с образци от училищната работа, в Милано – на международна изложба-базар и в София.
Днес училище "Трудолюбие“ се намира на друго място във Варна, с друго име. Това е Професионална гимназия по текстил и моден дизайн.
Припомнете си "Преди и сега“ от миналия път ТУК.