Иван Стоянов и директорът на дирекция "Екология" Василка Чопкова, предава "Фокус".
Всеки момент се очаква да се сключи договор с изпълнителя за техническа помощ. Фирмата ще набира заявленията от гражданите и ще разработи концепция за разглеждане на самите заявления. Реално кандидатстването е започнало от втората половина на септември и до момента има над 500 домакинства, които желаят да подменят старите си печки с алтернативни екологични източници на отопление. Експертите от техническата помощ ще обхождат всяко домакинство, за да видят дали гражданите правилно са посочили необходимия брой на устройствата, които желаят да подменят, обясни Чопкова.
Програмата е насочена единствено и само за тези, които се отопляват на дърва и въглища. За демонтажа на старите уреди има избран изпълнител и тази услуга ще започне да се извършва в момента, в който се подпишат договорите с крайните потребите.
Допустимо е доставка и монтаж на фотоволтаични системи за собствено потребление, като се предвижда около 50 домакинства да се възползват.
Според анализи от 2022 г. голяма част от населението желаят да подменят кюмбетата с климатици. До края на годината ще бъде подписан договор с избрания изпълнител. Предстои подписване на споразумението и по Обособена позиция 2 - за пелети и радиатори. По ОП 3 - термопомпи и радиатори предстои провеждане на нова обществена поръчка след като предишната беше прекратена. Предстои процедура и за фотоволтаиците.
Крайният срок е 25.10.2025 г.
На сайта на общината вече е поставен банер и оттам може да се получи допълнителна информация. Във фейсбук също е разработена специализирана страница, допълни Чопкова.
Създаден е екип за управление и изпълнение на проекта, а в момента се сформира екип за контрол по стария проект дали потребителите ползват уредите по предназначение. Във фаза 1 са се възползвали 3169 домакинства.
По настоящия проект предпочитанията са за климатици, има едно заявление за термопомпа вода-въздух, две - за пелети. За фотоволтаици документите тепърва ще се разглеждат, но важно условие е да са енергийно бедни и да получават помощи за отопление. Не може домакинства, които са участвали във фаза 1 сега да искат фотоволтаици.
Приемът на документи ще продължи докато бъдат изразходвани средствата по проекта. Периодично набраните бройки ще бъдат оценявани и ще се правят обходи на място.
По проекта се предвижда да има офиси във всеки район и един в "Централен" в центъра на града", за информиране на гражданите. Очаква се около 4000 домакинства да бъдат обхванати по фаза 2, каза заместник-кметът Иван Стоянов. Освен офиси, ще се разкрие и безплатна телефонна линия за информация на гражданите.
Нивата на ФПЧ10 чувствително намаляват от 2017 г. досега. Предишният проект приключи 2023 г. и реално сега ще може да се каже какъв е ефектът за въздуха, обясни Чопкова.
Подробности гледайте в прикаченото видео!
Започва изпълнението на фаза 2 от проекта за подобряване качеството на въздуха в Пловдив, съобщиха на пресконференция заместник-кметът по "Екология"