Анализирайки първоначалните данни от инцидента и брифинга на министъра на вътрешните работи можем да кажем няколко неща. Професионалната подготовка на служителите на МВР може да е достатъчна, но не получават периодичен тренинг и рядко се срещат с реални случаи при които да практикуват наученото. Това коментира пред "Фокус" Сали Сунай, завършил специалност "Национална сигурност" във ВСУ, във връзка с трагичния случай от днес, при който служител на "Гранична полиция“ почина, след като е бил прострелян при стрелба по съвместен наряд на границата в района на село Голям Дервент. 

По думите Сунай, оградата на граничната ивица е в окаяно състояние и сме свидетели как тя се реже със строителни ножици.

"Външна граница на ЕС не може да бъде в такова състояние. Ако нямаме национално финансиране, то е наложително да се обърнем за европейско такова. Трябва да споменем, че тази некачествена ограда струва 200 млн., около 1 млн на км.

Обект на анализ трябва да бъде и поведението на емигрантите. Те стават все по-агресивни и все по-ориентирани на терен. Притеснителен е факта, че реагират фатално при кризисни ситуации. Тук трябва да кажем следното, без да навлизаме в много подробности, а именно, че е невъзможно емигрант да действа толкова хладнокръвно и да има такава точна стрелба, за да улучи служителя на реда в главата.

От доста години се говори, че сред тези бежанци често има подготвени бойци от фронта. Много често част от емигрантите се оказваха терористи в сърцето на Европа и извършваха атентати през фаталната 2015 година. Има много въпроси, които трябва да се изяснят. Трябва да се увеличи броят на служителите, да има законодателни промени, да се оборудват служителите с адекватни оръжия, да се финансира изграждането на адекватна ограда по примера на Гърция и Турция, да има по-голяма координация между България и Турция", каза още Сунай.

Десислава ВАСИЛЕВА