От 1 февруари Столичната община ще събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират. Това реши на днешното си заседание Столичният общински съвет, предаде репортер на "Фокус".

Това се прави заради предстоящата промяна на начина, по който ще се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа "замърсителят плаща".

Докладът, който СОС прие е внесен от зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.

"Идеята на тези декларации към настоящия момент не е да променяме, по никаква форма и по никакъв начин размера на таксата за битови отпадъци. Нашата идея и концепция е да стартираме един процес, на който целта е да съберем информация от самите граждани за броя живущи в самите жилища, за количеството отпадъци, които изхвърлят, за да може и ние да определим бъдещата наредба, която, както знаете, ще влезе в сила от 1 януари 2026 г. От тази дата влиза в сила принципът "замърсителят плаща“, съответно таксата, която налагаме трябва да бъде съобразена.

Нашата идея е с информацията, която ще съберем да намерим най-справедливия начин по който да бъдат облагани гражданите и те най-лесно да понесат тежестта на новата такса за отпадъци. Истината е, че тази такса има изключително социална чувствителност. И от тази гледна точка е важно да намерим онзи баланс, между размера на самата такса и съответно начина по който ние го налагаме", каза Надежда Бобчева

В доклада се предлага приемането на три приложения към Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столичната община.

На въпрос с каква информация ще се сдобие Столична община от тези декларации, Бобчева обясни, че ще стане ясно колко души живеят в този имот и какво количество отпадъци изхвърлят.

"Ние разчитаме на съзнанието на гражданите, тези декларации са изцяло доброволни. Ще започнем съвсем скоро информационна кампания, в която да обясним на хората какво се очаква и как трябва да се попълни декларацията, каза зам.-кметът по екология Надежда Бобчева. .