Започва ежегодната национална АНТИСПИН кампания по повод 1 декември, Световен ден за борба с инфекциозната болест. По този повод от 2 до 6 декември жителите и гостите на Смолян имат възможност да се изследват с бързи тестове за ХИВ/СПИН, както и за хепатити В, С и сифилис. Те могат да направят това в новоразкрития Кабинет за анонимно и безплатно изследване и консултиране за ХИВ/СПИН (КАБКИС) в Регионална здравна инспекция – Смолян в работните дни от 10 ч. до 16 ч., съобщиха от РЗИ – Смолян.

Услугата КАБКИС се реализира по Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (2021 – 2025 г.). В Кабинета е добре дошъл целогодишно всеки, който желае да се тества за ХИВ и да получи консултация и подкрепа при стриктно спазване на принципите на доброволност и конфиденциалност.

Във връзка със Световния ден през декември в хотели и нощни заведения на Смолян, Пампорово и други части на областта ще бъдат предоставени за разпространение сред гостите над 4000 презерватива. Те са придружени от флайъри, призоваващи за отговорно сексуално поведение за предпазване от заразяване.

Под националното мото "Предай нататък – знанието, не вируса!“ РЗИ с подкрепата на доброволите от Българския младежки червен кръст организира инициатива и сред младото поколение. На 2 декември (понеделник) в най-посещаваната дискотека в областния град ще се проведе хепънинг с участието на учениците от 10 клас. Ще гостува Александър Миланов, клиничен социален работник и консултант в центъра Checkpoint Sofia. Той ще привлече вниманието върху стигмата и дискриминацията, с които се сблъскват в нашата страна хората, живеещи с ХИВ, и ще коментира начините за превенция на предаването на вируса сред младите хора. Кулминация на събитието ще бъде концерт с песни, посветени на любовта, в изпълнение на атрактивните млади таланти Франсис Кършалийска и Боби Асеновски.

Данни за разпространението на ХИВ/СПИН

По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2023 г. около 40 млн. души по света живеят с ХИВ, от които 1,4 млн. са деца. Броят на новоинфектираните е приблизително 1,3 млн. души, а броят на починалите от ХИВ-свързани заболявания е около 630 хил. души. В световен мащаб през 2023 г. близо 77% от инфектираните с ХИВ лица получават антиретровирусна терапия, която им дава възможност за пълноценен живот и създаване на здраво поколение.

Откакто в България се води официална статистика от 1986 г. са регистрирани 4301 носители на ХИВ в страната. От началото на 2024 г. приблизително 190 хил. лица у нас са изследвали своя ХИВ-статус, от които новооткритите заразени са 158. От тях 89% посочват, че заразяването вероятно е осъществено при сексуален контакт, а 11% - при инжекционна употреба на наркотици. 3,7 пъти повече са мъжете с установена ХИВ инфекция спрямо заразените жени. Най-много са новозаразените лица във възрастовата група 30-39 г. – 51 (32% от всички), следвана от възрастовата група 40-49 г. – 38 лица (24%) и възрастовата група 20-29 г. – 36 лица (23%).

Данните за географското разпространение показват, че по-голямата част от новоустановените с ХИВ са предимно в големите градове. Сред новите случаи на инфекцията е регистриран един човек с постоянен адрес на територията на област Смолян.

Министерството на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус.