Два проекта за саниране на сгради за над 3 милиона лева подготви Община Свищов, предаде кореспондент на "Фокус“. От местната администрация в крайдунавския град уточняват, че са били сред първите у нас, които са входирали предложения по процедурата за безвъзмездно финансиране.

Първият етап предвижда финансирането да е в размер на 100% от допустимите разходи, като набирането на проектни предложения за изпълнение на инвестиции ще продължи до 31 май. Към този момент Общината е подготвила два проекта за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради на обща стойност 3 014 000 лв.

На всички сдружения, желаещи да кандидатстват за финансиране по програмата, Община Свищов своевременно оказва пълно съдействие при администриране на дейностите. Местната администрация помага с провеждането на срещи и оказването на методическа помощ, и указания за решенията, които следва да бъдат взети при провеждане на общите събрания; със съдействие, включващо също правилно окомплектоване и подготовка на необходимата документация за кандидатстване; с цялостна подготовка на формулярите за кандидатстване и подаване на проектните предложения;

Кандидатстването за финансова помощ по настоящата процедура се осъществява въз основа на подписано партньорско споразумение между Общината и съответното сдружение на собствениците.

Предложенията се подават през Общината партньор към дирекция ,,Жилищна политика" на МРРБ и се оценяват в съответствие с критериите, описани в насоките за кандидатстване. 

Съвместната дейност на Община Свищов и сдруженията на собствениците в тази посока продължава, тъй като има сериозна активност от страна на гражданите и интерес към енергийното обновяване на жилищния сграден фонд. Общата цел е максимален брой сдружения да получат финансиране и жителите на Свищов да подобрят значително качеството си на живот, чрез внедряване на мерки за енергийна ефективност на своите домове.

Основната цел на процедурата за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост е енергийно обновяване на националния сграден фонд от жилищни сгради. Задължително изискване е след изпълнение на мерките в многофамилната сграда да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия. Предвидените дейности по тази процедура са насочени към изпълнението на мерки за енергийна ефективност, чрез които сградата ще изпълнява условията за достигане на клас "В“ на енергопотребление или по-висок. Интервенциите за енергийна ефективност са насочени единствено към жилищни сгради, частна собственост.

Планираната продължителност на всяко предложение за изпълнение на инвестиции, включително дейностите, предвидени в него, не може да надвишава 30 месеца. Крайният срок за изпълнение на одобрените предложения е 30 юни 2026 година. След приключването на този първи етап, ще стартира прием на проектни предложения по нова процедура за изпълнение на втори етап от реализирането на подмярка "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“. Във втория етап безвъзмездната финансова помощ ще бъде в размер на 80% от допустимите разходи. Тя ще стартира след края на тази процедура и кандидатстването по нея ще приключи на 31 декември 2023-а.