С между 30 и 40 хиляди декара на година оредяват лозовите масиви в България. Това е и основната причина от бранша да искат нов лозарски регистър – за да се види колко в действителност са лозарите у нас. По официални данни се отглеждат около 600 хиляди дка, а подадените заявления за помощ са за около за 165 хиляди дка, обясни за "Фокус“ Атанас Василев, изпълнителен директор на винпрома в Свищов и председател на Национално сдружение на българските лозари.

Той уточни, че това е било и едно от исканията, представени пред министъра на земеделието на вчерашния четвърти протест на бранша.

"Ние настояваме и да има прозрачност, когато се разпределят бюджетите. Искаме това да се случва по ясни критерии, които да са изготвени на базата на технологични карти. Не искаме да се молим за подаяния всяка година, а да имаме ясен бюджет, по който всеки един стопанин да може да си прави сметката как ще отглежда своите насаждения“, категоричен бе Василев.

Сред исканията на лозарите са и увеличаване на субсидията, която получават.

"Ние искахме да ни бъде представена методологията, по която е изчислено, че ние заслужаваме 45 лв., а останалите браншове с трайни насаждения по 280 лв. Тоест ние тази справедливост не я разбираме, не сме съгласни с нея и ще продължим докато не получим отговор на нашите питания“, допълни председателят на НСБЛ.

Браншът настоява още и за промяна в ръководството на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Предстои обсъждане на всички проблеми на среща в Министерство на земеделието и храните идния четвъртък.

"Дали служебното правителство може да изпълни исканията е въпрос на желание - когато има желание, се намира и начин, в противен случай се търсят оправдания. Най-малко могат да се подготвят нещата, за да е на ясно редовното правителство какво прави и да се продължи политиката за подпомагане на бранша“, обясни Василев.

Той уточни и, че не става въпрос само за искания за повече пари, а за изготвяне на стратегия, която да запази сектора. Лозарите остават в стачна готовност.

Луиза ТРАНЧЕВА