С богата програма, Регионален исторически музей "Стой Шишков“ – Смолян, отбелязва 111 години от Освобождението на Родопите, съобщи за "Фокус“ директорът на културната институция Валентина Василева. "Денят, в който Смолян е освободен по време на Балканската война, 34 години по-късно от останалата част на България, е 13 октомври и в този ден ние ще представим музейната изложба "Закъснялата свобода на Родопите“, с която традиционно музеят посреща честването на Освобождението на Родопите. В тази изложба досега временно, а от тази година вече постоянно, ще бъде показана пушката на капитан Петко войвода. В началото на годината ние проведохме една благотворителна акция, с която чрез продажбата на годишния календар на музея събрахме средства, за да закупим специална витрина, в която пушката на капитан Петко войвода да е постоянно пред очите на посетителите на музея. Освен пушката му, показваме по специален начин и сабята на полк. Владимир Серафимов – освободителят на Родопите. Това оръжие, с което той не се разделя по време на цялата си военна кариера и което му е подарено при завършване с отличие на военното училище от неговите преподаватели. С тази казашка сабя той води боевете и на Родопската Шипка. И макар че по-късно той получава още няколко лични оръжия като отличия за победи в битки, тази сабя е първата, която той е получил като награда и е сякаш олицетворение на цялата му военна кариера“, поясни Василева.

На 18 октомври на площад "Свобода“ на Стария център в Смолян ще се проведат "Игри на родолюбието“. Това е едно състезание на исторически и музейни теми, в което ще се изправят един срещу друг две от най-реномираните смолянски училища – ППМГ "Васил Левски“ и ЕГ "Иван Вазов“. "Състезанието е отборно и ще протече в четири кръга, които са изключително емоционални. Участниците ще се състезават в игрите "Героите на България“, "Великите исторически събития на България“, "Гледки от Смолянския музей“ са пъзелите, които трябва да подредят, освен това трябва да могат да разпознаят и най-големите музейни богатства на Регионалния исторически музей "Стою Шишков“ в Смолян. Освен Игрите на родолюбието и емоциите от това прекрасно състезание ще има и концерт, който ще изнесат представителни състави от най-голямото родопско читалище "Христо Ботев“ в Смолян“, допълни директорът на музея.

20 октомври е празникът на 101-ви Алпийски полк и вторият ден от тридневните сражение на Родопската Шипка, които затвърждават Освобождението на Родопите завинаги. В този ден във Военния клуб в Смолян, музеят ще представи своята изложба "21-ви Средногорски пехотен полк – мярка за величие“. "Имахме повод миналата година, когато беше създадена тази изложба, да кажем, че липсва цялостно изследване на историята на полка – Освободител на Родопите. Затова се радваме на тази музейна изложба, която представя полка и участието му във войните за Освобождение и обединение на България в най-голяма пълнота. Считаме, че тази изложба, показана във Военния клуб, е съвсем на мястото си и ще може да получи още повече популярност“, добави Василева.

Главният ден, който ще бъде посветен на честването на 111 години от Освобождението на Родопите, е именно 20 октомври. Тогава от Смолянския музея канят музейната публика да види спектакъла на Фолклорен ансамбъл "Родопа“ – Смолян "Невястата“, посветен на героизма на родопчани за отстояване на българската чест и българското име.

Преди този спектакъл ще бъде официално представен и постоянния показ на пушката на капитан Петко войвода в музея в Смолян. Фолклорен ансамбъл "Родопа“ ще подготви една специална музикално-танцова картина за капитан Петко войвода и ще я покаже на музейната публика преди самия спектакъл "Невястата“, който ще се състои на открито в пространството между музея и галерията.

"Каним с удоволствие всички граждани и гости на Смолян да посетят музейните събития, посветени на честването на 111 години от Освобождението на Родопите. Да знаем нашите корени, да знаем своята история, да се вълнуваме от героичните събития, които са се състояли при Освобождението на Родопите от османско владичество, означава да потърсим повече сили за себе си, за поколенията, за всички българи в дни на трудности, изпитания и нелекия живот, с който всеки се сблъсква. Да имаме здрави корени, означава да имаме и нови сили“, каза още директорът на Смолянския музей.

Нели ГЕРГЬОВСКА