С Жорж Папазов продължава образователната програма на Градската галерия - Варна
©
Този обмен между големите художествени музеи в България е изключително ползотворен, защото дава възможност да бъдат видени забележителни творби, чрез които публиката да научи повече за представителните имена в българското изкуство.
В творчеството на Жорж Папазов си дават среща елементи от различни направления на модерното изкуство – експресионизъм, абстрактно изкуство, кубизъм, футуризъм, но сюрреализмът е този, който му позволява да изрази най-ярко своето светоусещане. "Ръцете ми, водени от страстта за рисуване, изпълняваха слепешката онова, което създавах в мечтите си“, признава художникът. А светът на неговите мечти е изключително богат,
интуитивен, фантастичен и населен с магически образи, заради които го наричат сюрреалист преди сюрреализма.
Според Речника на сюрреализма на Едуар Жагер от 1982 г. "Папазов безспорно е един от предшествениците на това, които днес наричаме "абстрактен сюрреализъм“ от средата на 20-тe години редом с Миро, Ернст, Малкин и Масон“.
Младите почитатели на изкуството, които се включат в Образователната програма на ГХГ - Варна, ще научат, че сюрреализмът е движение в изкуството от началото на 20-те години на XX век, което се появява във Франция. Неговата цел е да отведе отвъд границите на реалността, затова художниците от това движение рисуват въображаеми светове с нелогични сцени, населени със странни същества.
Обучителният модул ще даде възможност на юношите (5. - 11. клас) с интерес към изкуството да изслушат разказа на музейния педагог за сюрреализма като движение в изкуството и да научат за живота и творчеството на Жорж Папазов. По-малките учeници (1. - 4. клас) ще опитат да нарисуват с пастели въображаем есенен пейзаж, напътствани от специалист.
Материалите са осигурени от ГХГ - Варна, обученията се провеждат всеки делничен ден в работното време на музея от 9:30 до 16:30 ч. Необходимо е предварително записване на тел. 052 612 363.