С 60 % са се увеличили случаите на домашно насилие в област Смолян през 2024 г.
© Фокус
През 2023 г. в районните управления в област Смолян са постъпили 32 заповеди за защита от домашно насилие, а през настоящата 2024 г. до края на октомври те са 50, посочи гл. инспектор Хаджийчев. "Отчита се съществен ръст от около 60 % на издадените заповеди. Предстои да се отчетат месеците ноември и декември и може би ще се получи едно повишение с около 80-90 % на заповедите за защита. Това не означава, че домашното насилие се извършва по-често. То е в латентния, скрития сектор. Цифрите показват увеличение на броя на пострадалите лица, които са предприели мерки, за да прекратят насилието върху тях и да получат защита“, уточни главният инспектор.
За 2023 г. от 32 случая на насилие, при 23 са издадени заповеди за незабавна защита, а 9 са тези, при които са въведени някакви постоянни мерки, съобразно Закона за защита от домашно насилие. При 50-те случая за 2024 г. заповеди за незабавна защита са издадени на 29 лица, а за постоянна защита - на 21. През 2023 г. има 36 пострадали лица, а през 2024 година са пострадали 65. През миналата година, 94 % от извършителите са мъже, а 6 % жени. До октомври т. г., 79 % от насилниците са мъже, а 21 % са жени, посочи гл. инсп. Хаджийчев. Той уточни, че 22 % от пострадалите лица са мъже, а 78 % са жени.
"Децата, станали обект на домашно насилие за 2023 г., спрямо които са предприети мерки са 4, а за 2024 броят те са 14. Всяко дете, станало свидетел на домашно насилие, извършено в негово присъствие, също е жертва на психическо насилие спрямо него“, уточни регионалният координатор по линия на домашното насилие в Смолянско.
Той уточни, че и през 2023 г. и през 2024 г. на всички насилници са наложени мерки да се въздържат от домашно насилие. Мярката отстраняване на извършителя от съвместно обитаваното жилище е наложена 10 пъти през 2023 г. и 8 пъти през 2024 г. Забрана за приближаване на пострадалото лице на определено разстояние от неговата месторабота, от дома му и местата, където то осъществява своите социални контакти през 2023 г е наложена 23 пъти, а през 2024 г. - 39 пъти. Мярката за забрана да се осъществява контакт дори чрез мобилни телефони и социални мрежи, която е нова мярка и е влязла в сила в началото на тази година, през 2024 г. е наложена 20 пъти. Това е една от най-често налаганите мерки за защита, паралелно със забраната за доближаване пряко.
В случаите, когато акта на насилието е извършен в присъствие на дете, съдът налага мярка за местоживеене не детето при родителя, който не е извършил насилието. За 2023 г. има един такъв случай, а са настоящата година, те са пет.
Гл. инсп. Хаджийчев отбеляза, че на територията на област Смолян все още липсват неправителствени организации и доставчици на такива социални услуги, няма кризисен център и при нужда пострадалите се насочват в съседните области.
"За 2023 г. няма убийства в условия на домашно насилие. През 2024 г в началото на година регистрирахме едно убийство в такива условия. Тогава в Девин в условията на домашно насилие между двама братя, единият уби другия. През 2023 г. има 19 проверки за телесни повреди в следствие на домашно насилие, а за тази година те са 29. Няма регистрирани отвличания и противозаконно лишаване от свобода в условия на домашно насилие в област Смолян. Има една проверка за принуда, отправени и са закани за престъпления. Няма противозаконно следене и преследване“, посочи главният инспектор.
Директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане“, Петя Пампорова заяви, че те работят основно с деца, пострадали от насилие или станали свидетели на насилие. "През 2023 г. сме работи с 12 деца, свидетели или жертва на насилие. Част от тези сигнали сме получили по телефонната линия за деца - 3 сигнала. До 15 ноември 2024 г. при нас има 27 сигнала за деца, свидетели на домашно насилие и има толкова случаи за работа. Задължително насочваме децата за работа с център за обществена подкрепа и психолог. В област Смолян няма кризисни центрове и специализирани институции, но има психолози, които са добре подготвени. В момента с 12 деца се работи в център за обществена подкрепа“, обясни Пампорова.
Като добра практика тя посочи, че през последните години по покана да директори, лично ходи и изнася уроци на тема за домашното насилие. "Наблягам на това как да се предпазят от домашно насилие и да говорят за проблема, а не да мълчат. Разказваме им и за действителни случаи, тъй като така децата най-добре възприемат ситуацията. Казвам и че любовта не боли, тя не е удар и болка, а е уважение“, подчерта Пампорова.
От полицията посочиха още, че мобилните екипи, които всеки месец посещават малките и отдалечени населени места в областта, където няма постоянно присъствие на полицаи също съветват хората, станали свидетели или жертва на насилие да подават сигнали и да търсят защита.
По повод днешния международен ден за елиминиране насилието над жени и предстоящия 10 декември – Международен ден за правата на човека, МВР и Уницеф провеждат национална превантивна кампания под надслов "Никога повече“. "В рамките на тези две дати са заключени 16-те дни за превенцията и борбата с насилието и подкрепа правата на човека. Активната част от кампанията ще е в този период от време. Ще има редица превантивни и информационни мероприятия, които имат за цел да запознаят обществото и обществеността с проблемите на домашното насилие, както и да повишат осведомеността и особено да окажат подкрепа и помощ на пострадалите лица – тези, които или пряко търпят домашно насилие или са свидетели на такова, но все още не са сигурни в това каква помощ могат да получат и кои са ангажираните институции. Националната превантивна кампания обхваща и мероприятия, в училищата. Ще се провеждат беседи на тема насилие сред учениците от осми до дванадесети клас“, каза още гл. инсп. Хаджийчев.