Ръст на делата за домашно насилие в Русе
©
В рамките на проекта бяха проведени повече от 40 срещи във всички населени места от региона, както и редица обучения на специалисти и ученици. В рамките на информационните сесии, в които участваха повече от 1000 души от региона, бяха разгледани редица реални казуси. Темите, които бяха обсъждани включваха спецификата при работа с деца, жертви и/или свидетели на престъпления или пострадали от насилие, превенцията на агресивно поведение при подрастващите, както и адекватното и навременно предоставяне на психологична, социална и правна подкрепа на пострадали от домашно насилие и на извършителите на такова. Особено внимание бе обърнато на подходите за ранна превенция при домашно насилие и междуинституционално сътрудничество, а също и на различните услуги за подкрепа на жертвите от домашно насилие. Част от своеобразния курс включваше и по-тясно профилирани юридически теми, като прилагането на Закона за защита от домашно насилие, както и ролята на координационния механизъм за помощ на пострадали от домашно насилие.
Припомняме, че от октомври 2022 г. в Русе функционира и уникален по рода си консултативен център за безплатна помощ на хора от уязвими групи,
претърпели насилие. Той обхваща територията на всички общини от областта, като за целта при случай на домашно насилие, мобилен екип от Русе се среща с пострадалите и им съдейства по всякакъв начин. До момента от услугата са се възползвали над 260 души от региона. От януари 2024 г. до сега Центърът е помогнал на повече от 40 потърпевши. Добрата новина е, че Центърът ще продължи да функционира и след края на проекта. Потърпевшите могат да получат психологическа, социална и юридическа консултации от експертите в Центъра.
На пресконференцията присъстваха и представители на Малка грантова схема на Програма "Правосъдие" към Министерството на правосъдието.